İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Tip-2 Diyabette Beslenme Programı


İnsülin, pankreastan üretilen önemli bir hormondur. Sağlıklı bir metabolizma için sağlıklı bir insülin salınımı gerekir.

Özellikle kan şekeri metabolizmasında temel olan insülinin görevlerini kısaca özetlersek;

Kan şekerinin hücrelere geçişini ve enerji olarak kullanılmasını sağlar.

Kan şekeri yüksekliğinde (örneğin yemeklerden sonra ) fazla glikozun kas ve karaciğere geçerek depolanmasını sağlar.

Kan şekeri düştüğü zaman (açlık durumunda) ise kas ve karaciğerdeki depolar ile kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Bu kısaca açıkladığımız görevler bile insülin hormonunun hayati olduğunu gösterir.

Tip-2 diyabet yani şeker hastalığı olarak bilinen hastalık insülin hormonu salgılanmasının az olması, hiç olmaması veya olduğu halde kullanılamaması gibi sebeplerden oluşmaktadır.

Kan şekerinin normal seviyesi 70-100 mg/dL aralığında olmalıdır. Kan şekeri bu aralığın üzerinde ise şeker hastalığının habercisi olabilir. Tedavi edilmeyen insülin direnci, aşırı yağlanma, stres, genetik faktörler, gestasyonel diyabet öyküsü ve hareketsizlik diyabet gelişmese neden olabilir.

Ağız kuruluğu, aşırı kilo artışı, halsizlik, sık idrara çıkma, yara iyileşmesinde gecikme, ciltte kaşıntı-döküntü gibi belirtiler şeker hastalığının belirtisi olabilir.

Tip-2 diyabet tedavi edilmediğinde daha ciddi problemlere ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle ilaç tedavisinin yanı sıra mutlaka diyabette diyet ve egzersiz de olmalıdır.

Şeker hastaları beslenme programlarımızda kişinin kan tahlilleri, hekiminin önerileri, kullandığı ilaçların etkisi ve yaşam şekli temel alınarak kişiye özel beslenme programı oluşturulur. Tip-2 diyabet beslenme programlarımızda hem kilo kaybı sağlanarak ideal kiloya ulaşılır hem de sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kan şekeri dengesi sağlanır.

Tip-2 diyabet hastasıysanız diyetisyen destekli beslenme programı ile yaşam kalitenizi arttırabilir, sağlığınıza destekte bulunabilirsiniz. Tip-2 diyabet alanında diyetisyenlerimizden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.