İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Tip-1 Diyabette Beslenme Programı


İnsülin, pankreastan üretilen önemli bir hormondur. Sağlıklı bir metabolizma için sağlıklı bir insülin salınımı gerekir.

Özellikle kan şekeri metabolizmasında temel olan insülinin görevlerini kısaca özetlersek;

Kan şekerinin hücrelere geçişini ve enerji olarak kullanılmasını sağlar.

Kan şekeri yüksekliğinde (örneğin yemeklerden sonra ) fazla glikozun kas ve karaciğere geçerek depolanmasını sağlar.

Kan şekeri düştüğü zaman (açlık durumunda) ise kas ve karaciğerdeki depolar ile kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Bu kısaca açıkladığımız görevler bile insülin hormonunun hayati olduğunu gösterir.

İnsülin hormonunun yetersiz olması veya insülin hormonunun olmamasına bağlı olarak görülen şeker hastalığı tiplerinden biri tip-1 diyabettir. Genellikle genetik etkili olabilmekte ve çocukluk çağında ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı kilo kaybı, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, idrarda farklı şekerli koku, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler tip-1 diyabet belirtisi olabilir.

Tip-1 diyabet hastalarının dışarıdan insülin almaları gerekir.  İnsülinin yanı sıra hayat boyu beslenme kontrolü ve sağlıklı beslenme kan şekeri dengesinde çok önemlidir. Kontrolsüz ilerleyen tip-1 diyabet hastasında ilerleyen dönemlerde diğer organlarda hasar görülebilmekte ve ciddi komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Tip-1 diyabet tanısı alan hastalarda diyetisyenlerimiz hekimin önerilerini, kan şekeri takibini, diğer kan değerlerini ve kişinin yaşam tarzını temel alarak tip-1 diyabet tıbbi beslenme desteğini sunmaktadır. Diyabette beslenme programı ve kişiye özel tip-1 beslenme takibi, kişinin hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra şeker yüksekliğinde / şeker düşüklüğünde görülebilecek tehlikeli komplikasyonları da önleyerek sağlığın korunmasını sağlar.

Eğer tip-1 diyabet tanısı aldıysanız diyetisyen destekli tip-1 diyabet beslenme programımızdan faydalanarak kan şekeri regülasyonu sağlayabilir, yaşam kalitenize katkıda bulunabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.