İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Soğuk Yeşilçay


Sıcak havalarda sizin de sık sık tercihiniz ferahlatan soğuk içecekler oluyor mu?

Peki serinliyim derken soğuk içeceklerle aldığınız bazı yüksek kalorilerin farkında mısınız? Meyveli kokteyller, şuruplu şekerli kremalı soğuk kahveler, renkli frozenlar..

Üstelik bu yüksek kalorilerin çoğu vücutta yağa dönüşecek olan şekerden geliyor. Durum böyle olunca hiç fark edilmeden kilolar artabiliyor. Hem formda olmanıza hem de ödem atmanıza yardımcı olacak şekersiz diyet Yeşil çaylı soğuk içecek denemeye ne dersiniz?

Soğuk yeşil çay tarifi yaz dönemi soğuk içeceklerinde favoriniz olacak.

EVDE SOĞUK YEŞİL ÇAY YAPIMI İÇİN MALZEMELER:

(2 kişilik)

2 adet poşet sade yeşil çay

1 şişe (200 ml) sade maden suyu

1 adet orta boy limon

Buz küpleri

Buzlu yeşil çay tarifimiz için 2 adet poşet yeşil çayı büyük bir kupa kaynar suda 3-4 dakika demleyin. Poşet çayları çıkarın ve soğumaya bırakın. Bir şişe veya sürahiye çayı ekleyin ve üzerine 1 adet sade maden suyunu dökün. Buz küplerini ve limon dilimlerini de eklemek yeşil çayı soğuk içmek isteyenlere göre bir lezzet olacak. Soğuk yeşil çay yapımı için dilerseniz maden suyu yerine soğuk su da tercih edebilirsiniz.

Buzlu yeşil çay yapımı hem pratiktir hem de neredeyse sıfır kaloridir, ayrıca soğuk yeşil çay detoksu etkisiyle ödem atmanıza da yardımcı olacaktır.

Antioksidan etkisi, kalp sağlığını koruyucu olması ve kansere karşı koruyucu olması yeşil çayın sağlığa olan faydalı özellikleridir. Bu nedenle yaz döneminde sıcak içemeyenler için yeşil çaylı soğuk çay tarifi iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca maden suyu baskın olduğu için de yeşil çay tadı limonlu soğuk yeşil çay tarifinde daha az hissedilmektedir.

Yeşil çay ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir püf noktası ise soğuk suyla yeşil çay demleme durumudur. Soğuk suyla yeşil çay demleme faydalı kısmının suya geçmesini engelleyecektir. Bu nedenle taze kaynamış suda 3-4 dakika demlemeniz gerekmektedir.

Bunları da Okumalısınız :  Kakaolu Enerji Topları

Siz de bitki çayınıza maden suyu, limon, taze meyveler ve buz ekleyerek kendi soğuk çayınızı yaratabilirsiniz. Buzlu yeşil çay tarifimizi farklı meyvelerle destekleyebilirsiniz.

Yaz aylarında terle kaybettiğimiz su ve mineralleri yerine koymaya destek, detoksa yardımcı, serinleten soğuk yeşil çay tarifi mutlaka denenmeli.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.