Site icon Diyetisyen Gözde Ağca Kanpara

Serinletici Yaz Tarifleri

KARPUZ SHAKE TARİFİ

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden karpuz. Çoğu kişinin bildiğinin aksine şeker deposu değil su deposudur, karpuz %90 civarında su içermektedir. Yani porsiyon kontrolü ile rahatça karpuz tüketebilirsiniz. Ayrıca kırmızı rengi güçlü bir antioksidan olan likopenden gelir. Karpuzun içeriğindeki likopenin güneşin zararlı ışınlarından koruduğuna dair çalışmalar da mevcuttur.  Sağlıklı beslenme sürecinde karpuzun bir diğer faydalı içeriği ise sitrülin adlı bir aminoasitten gelir. Bu aminoasidin kan basıncını düşürerek kalp krizine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.

Sindirimi kolay bir meyve olduğu için iltihaplı bağırsak hastalıklarında dahi tüketilebilir.

150-200 gram karpuz 60 kaloridir ve 15 gram karbonhidrat içermektedir.  Karpuzun lif içeriğini arttırmak için karpuzu beyaz kısmı ve çekirdekleri ile birlikte tüketebilirsiniz.

Kan şekeri problemi olan kişiler için de karpuz + kefir, karpuz + peynir, karpuz + süt gibi kombinasyonlarla  kan şekerinde denge sağlanabilir.

Tarifimizde de sıcak yaz günlerinde sizi serinletecek pratik az malzemeli shake var. Karpuz, maden suyu ve limon ile serin ve keyifli bir içecek hazırlayabilirsiniz.

MALZEMELER

4 küçük üçgen dilim karpuz

1 adet sade maden suyu

Yarım adet limon

Buz küpleri

Karpuzları küçük dilimleyin. Daha sonra shake cihazına veya blendra alın ve üzerine maden suyunun yarısını ekleyin. Blenderize edin. Sıvı hale gelene kadar karıştırın. Limonu küçük dilimlere ayırın. Üzerine kalan maden suyunu ve küçük dilimli limonları ekleyin. Buz küplerini ekleyin. 5-10 dakika buzdolabında dinlendirin. 2 kişi tükettiğinizde sadece 40 kalorili bir içecek elde etmiş olacaksınız.

KIRMIZI MEYVELİ YOĞURT İLE ARA ÖĞÜN TARİFİ

Kırmızı meyveler yüksek antioksidan içermektedirler. Buzlukta saklanarak her mevsim ulaşılabilir kırmızı meyveler farklı tarzda kullanılabilir. Çilek, frambuaz, böğürtlen gibi kırmızı meyveler ayrıca düşük enerjili olduklarından diyetlerde de sıklıkla tercih edilebilirler.

Hem pratik hem de yanınızda taşıyabileceğiniz sağlıklı bir tarifimiz olan kırmızı meyveli yoğurt tarifimiz ile sağlıklı ara öğünler yapabilirsiniz.

MALZEMELER

2 yemek kaşığı süzme yoğurt

2 yemek kaşığı kaymaksız yoğurt

3 yemek kaşığı donmuş kırmızı meyveler (çilek, böğürtlen, frambuaz)

Tüm malzemeleri blenderize edin. Yanınızda taşımayacaksanız tekrar 30 dakika buzlukta bekletip donmuş hale getirin.

Üzeri için:

2 dilim mango kurusu (başka bir kuru meyve olabilir)

1 çay kaşığı kadar chia tohumu

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

10 adet çiğ badem

Üzeri için tüm malzemeleri karıştırın. Yulaflı yoğurt beklediğinde acılaşma olabilmektedir.2 bölmeli kapta yoğurt ve üst kısmı ayrı koyarsanız bekleme durumunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Hem probiyotik olan yoğurt hem de lif içeriği yüksek kırmızı meyveler ve yulaf ile hafif bir ara öğün yaparak gününüzü formda geçirebilirsiniz.

Exit mobile version