Site icon Diyetisyen Gözde Ağca Kanpara

Serinleten Yaz Tarifleri


Sıcak yaz günlerinde şekerli, asitli, soğuk içeceklerin tüketimi artmaktadır. Bu içecekler hem fazla kalorili hem de sağlığa zararlı olabilirler. Örneğin bir bardak asitli içecek yaklaşık olarak 10-12 küp beyaz şeker içerebilir.  Şekerli içecekler farkında olmadan beyaz şekerin fazla tüketilmesine ve yağlanmanın artmasına neden olabilir. Bu yağlanma insülin direnci, yüksek kolesterol gibi bazı sağlık problemlerinin riskini arttırabilir. Bu içeceklerdeki diğer bir risk de kullanılan şuruplardır. Yapılan çalışmalar fazla miktarda fruktoz şurubu tüketiminin özellikle karaciğer yağlanması riskini arttırdığını göstermektedir. İçecekleri tatlandırmak için ise bu şuruplar sıkça kullanılır. Bu sebeple fit ara öğün tariflerimize serinleten ve ödem atmaya destek olan tarifleri de ekledik.  Serinlemek için soğuk sade kahveye bir şans verin veya ödem atıcı içecek ile tanışın.

BUZLU FİLTRE KAHVE

Oldukça pratik, lezzetli ve buzlu bir kahve kendinize hazırlayabilirsiniz. Üstelik şekere, şuruba veya eklenti bir ürüne ihtiyacınız da kalmayacak.  Hem sıfır kalori hem de serin bir fit kahve tarifi için buz, su ve kahve yeterli oluyor.

MALZEMELER:

1 tatlı kaşığı filtre kahve

1 çay bardağı kaynar su

1 çay bardağı soğuk su

Buz küpleri

YAPILIŞI:

1 çay bardağı kaynar suyu ile filtre kahveyi demleyin. Biraz bekleyin. Demlenen kahveyi büyük bir fincana alın. Üzerine buz küplerini ekleyin ve soğuk suyu dökün. Soğuk kahvemiz içmeye hazır. Kahve günde bir veya iki fincan içebileceğiniz sağlığa olumlu etkileri olan bir içecektir. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde kahvenin tip-2 diyabet,  Alzheimer ve bazı kanser türlerine karşı olumlu etkileri olduğu çalışmalar mevcuttur. Çarpıntı, uyku problemleri gibi bir sağlık probleminiz yoksa kahve tüketmenizde bir sakınca da yoktur.

SERİNLETEN ÖDEM ATICI İÇECEK

Ödem, vücudun dokularını ve organlarını çevreleyen boşluklarda sıvı toplanmasının neden olduğu şişmeye verilen isimdir. Ödem vücudun hemen her yerinde oluşabilir.  Ödemin sebepleri fazla tuz tüketimi, yolculuk, adet dönemi, bazı ilaçlar, böbrek hastalıkları gibi bazı hastalıklar ve gebelik olabilir. Ödeminiz varsa tükettiğiniz tuz miktarını azaltın. Salça, turşu, zeytin, peynir gibi besinler tuzu yüksek besinlerdir. Bu besinleri daha az tüketin veya az tuz içerenlerini seçin. Maden suyu ve paketli gıdalarda bulunan sodyum ödemi kötüleştirebilir. Günlük beslenmenizde bunları da azaltmalısınız. Ayrıca bol su içmek ödemi atmanıza destek olacaktır. Gebelik ve hastalık durumları dışında ödem atmaya destek olmak için serinleten ödem attırıcı içecek tarifimizi deneyebilirsiniz.

MALZEMELER:

1 adet poşet yeşil çay

1 adet kabuk tarçın

4-5 adet tane karanfil

Çeyrek limonun suyu

Buz parçaları

YAPILIŞI:

Öncelikle yeşil çayı, kabuk tarçını ve karanfili 1 fincan kaynar suda 10 dakika demleyin. Daha sonra süzün ve soğumasını bekleyin. 1-1,5 litrelik bir şişeye buz parçalarını ekleyin ve üzerine çay karışımını dökün. Üstüne çeyrek limonun suyunu ekleyin. Kalan kısmı su ile tamamlayın.  Gün boyu içebileceğiniz ödem atıcı içecek tarifimiz hazır, şimdiden afiyet olsun! Diğer tariflerimize fit tariflerim kısmından ulaşabilirsiniz.Exit mobile version