İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Popüler Diyetler İle Zayıflama


Tüm dünyada obezitenin giderek artması popüler diyetlerin ortaya çıkmasını ve artmasını hızlandırmıştır. Popüler diyetler arasında ketojenik diyet, aralıklı oruç (IF) diyeti, su orucu, detoks diyetlerleri en bilinenlerdir.

5 günde 3 kg kaybı, 3 günde 3 beden incelme gibi reklamlarla pazarlanan diyetleri uygulamanın etkilerini bu blog yazımızda paylaşacağız.

Zayıflama sürecinde ne kadar hızlı kilo verdiğiniz değil bu kilonun ne oranda yağ kaybı olduğu önemlidir. Popüler ve kısıtlı diyetlerde hızla kaybettiğiniz kilo kısa vadede su kaybını oluşturmaktadır. Daha uzun süreli uygulamada ise kas kaybı olmaktadır. Ayrıca bu diyetleri bıraktığınız zaman verdiğiniz tüm kiloyu geri alma süreniz oldukça kısa olabilmektedir.

Ketojenik diyet ile zayıflama, su orucu ile dirençli kilolardan kurtulma, aralıklı oruç ile kilo verme, detoks ile ödem atma gibi başlıkları internette sık sık görürsünüz. Bu diyetlerin bilimsel dayanakları var mı, bu diyetlerin örnek listelerini inceleyelim.

  • Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren bir diyet modelidir. Ketojenik diyette amaç karbonhidrat alımını azaltarak enerji üretimi için yağların yakımını hızlandırmaktır. Bu sayede kilo kaybı hedeflenir.

Ketojenik diyet oldukça popüler bir diyet olsa da herkes için uygun değildir. Yüksek oranda hayvansal kaynaklı yağlar içerdiği için kronik hastalığı olan bireyler (kalp, böbrek, karaciğer hastaları), büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, gebeler, emziren anneler veya özel bir beslenme programına uyması gereken bireyler ketojenik diyet yapmamalıdırlar.

Ketojenik diyette karbonhidrat alımı 20-50 gram olarak sınırlandırılır. Bu nedenle sağlıklı beslenme sürecinde yer alan birçok besin bu beslenmeye dahil değildir. Bazı kırmızı meyveler hariç meyveler, birçok sebze, süt ve süt ürünleri ketojenik diyette yer almamaktadır.  Bu sebeple zayıflamak için ketojenik diyet uzun süre uygulanmamalıdır.

Ketojenik beslenme döneminde karbonhidrat kısıtlı olduğu için karbonhidrattan fakir sebzeler tercih edilmelidir. Birçok sebze az karbonhidrat içerse de nişastalı sebzeler (özellikle papates, pancar gibi) alınması gereken karbonhidrat miktarını aşabilir.

Bunları da Okumalısınız :  Kabızlığa İyi Gelecek Çözümler

Ketojenik diyet listesinde olabilecek sebzeler:

Kuşkonmaz

Avokado

Brokoli

Lahana

Karnabahar

Salatalık

Yeşil fasulyeler

Patlıcan

Marul

Biber

Ispanak

Kabak

Yeteri kadar lif, vitamin ve mineral alabilmek için karbonhidratı düşük sebzeleri ketojenik beslenme listesi süresince mutlaka tüketmelisiniz.

Ketojenik diyet kilo verme döneminde diyetisyen eşliğinde kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra kilo kaybınız duraksadığında kısa süreli olarak diyetisyeniniz eşliğinde ketojenik diyet uygulayabilirsiniz. Miktarlar ve enerji kişiye özel değişmektedir.

ÖRNEK KETOJENİK DİYET LİSTESİ

Kahvaltı:

2 adet yumurta ile az yağda omlet

1/2adet avokado

5-6 adet zeytin

Salatalık

Şekersiz Açık Çay

Öğle:

1 fileto ızgara somon

8 yemek kaşığı kabak sote

Ara Öğün-1:

10 adet çiğ fındık

Bitki Çayı

Ara Öğün-2:

8-10 adet böğürtlen

2 adet ceviz

Sade kahve

Akşam:

8-10 yemek kaşığı tavuklu taze fasulye salatası (domatessiz)

1 tabak marul salatası

  • Su Orucu Diyeti

Oldukça popülerleşen su orucu diyeti sizin de mutlaka internette karşınıza çıkmıştır. Temel mantığı tamamen aç kalarak alınan enerjiyi sıfırlamaktır. 1-7 gün arası örnekleri mevcuttur. Su diyeti ile 3 günde 3 kilo kaybı gibi başlıkları da sık görürsünüz. Ancak bu kayıp maalesef sadece vücudunuzdaki su kaybıdır. 3 günde yoğun yağ kaybı yaşamanız mümkün değildir.

Su orucu diyeti ile birlikte kan şekeri düşüklüğü, halsizlik, göz kararmaları, mide ağrıları yaşama olasılığı yüksektir. Sağlıklı bir birey dahi olsanız kilo kaybı için aç kalmak doğru değildir. Nitekim tartıda eksilen rakamlar, yemek yemeye başladığınızda tekrar artacaktır. Bu nedenle su orucu diyeti gibi açlık diyetlerini uygulamamalısınız. Bu tarz diyetler metabolizmanızda olumsuz etkiler yaratabilir.

Popüler diyetler her zaman doğru ve sağlıklı olmamaktadır. Sağlığınızı bozacak popüler diyetlerden uzak durmalısınız. Beslenme tamamen kişiye özeldir, size özel bir beslenme programı ile kalıcı kilo vermek mümkündür.

  • Detoks Diyetleri

3 günde 5 kilo kaybı, düz bir karın için detoks gibi ifadeler ile satılan içecekleri görmüşsünüzdür. Bu içecekler genelde meyve ve sebze suyundan hazırlanır ve kilo kaybı için satılır.

Bunları da Okumalısınız :  ARALIKLI ORUÇ (IF)

Aslında detoks (detoksifikasyon) özellikle karaciğerin yaptığı vücudu toksinlerden arındırmaya verilen isimdir. Detoks suyu, detoks çayı, detoks diyeti gibi pazarlanan ürünler ise sizin ancak meyve ve sebze tüketiminizi arttıracak faydayı sağlar.

Detoks diyetlerinde gün içinde aldığınız enerji azalacağı için kilo kaybı görülebilir. Ancak kısa süreli düşük kalori ile olan kayıplar genellikle su kaybıdır.

Ödem atmaya destek olarak böyle karışımlar 1-2 gün kullanılabilir.

Herhangi bir sağlık problemi olan bireylerde ise öğünleri tamamen sıvı geçirmek risk oluşturabilir.

Sebze ve meyveler size detoks yaptırmazlar, karaciğeriniz detoks yapar. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve su tüketimini arttırarak karaciğer detoksuna destek olabilirsiniz. Sebze ve meyveler ise sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Kısa süreli diyetisyen kontrolünde uygulayabileceğiniz bu tarz programlar yine her diyet gibi size özel hazırlanmalıdır.

  • Aralıklı Oruç (IF) Diyeti

8-16 diyeti olarak da bilinen aralıklı oruç diyeti günün belli saatleri yemek yemeyi öneren bir beslenme stilidir. 8-16 diyeti denmesinin sebebi ise en yaygın halinin 8 saat yemek ve 16 saat açlık süresi olmasıdır.

Aralıklı oruç diyeti, hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini değil, onları ne zaman yemeniz gerektiğini belirtir. Ancak yemek yeme süresi kısıtlı olduğu için kalori alımının azalmasını sağlar ve kilo kaybını destekler.

Yapılan çalışmalarda oruç tuttuğunuzda, vücudunuzda hücresel ve moleküler düzeyde birçok şey olur. Örneğin, vücudunuz depolanmış vücut yağını daha kullanılabilir hale getirmek için hormon seviyelerini ayarlar. Hücreleriniz önemli onarım süreçlerini başlatır ve genlerin ifadesini değiştirir. Bu nedenle aralıklı oruç sağlıklı diyet modelleri arasında sayılabilir.

2014’te yapılan bir çalışmada, aralıklı oruç düzeninin, 3-24 haftada %3-8 kilo kaybını sağlayabileceği görülmektedir. Diğer zayıflama diyetlerine kıyaslarsak bu oldukça iyi bir orandır. Aynı araştırmaya göre, aralıklı oruç yapan kişilerde bel çevresinde %4-7 incelme görülmüştür. Bu da iç organlarınızın etrafında biriken ve hastalığa neden olan zararlı karın yağında önemli bir kayıp olduğunu göstermektedir.

Bunları da Okumalısınız :  Diyet Programları

Herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa diyetisyeninize danışmadan aralıklı oruç diyetini denememelisiniz.

ÖRNEK ARALIKLI ORUÇ DİYETİ LİSTESİ

İlk öğüne başlamadan önce su, sade çay ve sade kahve tüketilebilir.

İlk öğün: Saat 11.00 ve 12.00 olarak başlanır.

Ara Öğün/ler: Ana öğünden 3-4 saat sonra à 14.00-16.00 arası

Akşam yemeği: İlk öğünden 8 saat sonra 19.00 veya 20.00 saatlerinde yapılır.

Akşam yemekten sonra su, sade çay ve sade kahve tüketilebilir.

 

16-8 diyeti şeklinde tanımlanan aralıklı oruç diyeti programı yukarıdaki gibi ilerlemektedir. Açlık ve tokluk sürelerine dikkat ederek öğün saatleri değişebilir. Aralıklı oruç beslenmesi yeme düzeni özel durumlarınıza göre belirlenmelidir. Bu diyette yeterli protein, karbonhidrat, yağ ve su tüketimi çok önemlidir. Etkili ve kalıcı bir sonuç almak için aralıklı oruç diyetini bir diyetisyen eşliğinde uygulamalısınız.

Özetlersek;

Popüler diyetler, zayıflatan besinler veya zayıflama kampanyaları her zaman var olan ve devamlı değişerek tekrar gündeme gelen içeriklerdir. Bunlar dönem dönem popülerleşir ve geçici sonuç verdiği ya da sonuç vermediği anlaşıldığında ise popüleritesini kaybeder. Birçoğunun bilimsel bir kaynağı yoktur. Uzmana danışmadan, diyetisyeniniz ile görüşmeden bu tarz popüler diyetler uygulamamalısınız, size özel bir beslenme programı ile ilerlemek sağlığınız açısından ve kalıcı sonuçlar açısından oldukça önemlidir.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.