İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Popüler Diyetler


 • Yoyo diyeti nedir?

Yoyo diyeti ağırlık konusunda kısır bir döngüye girmeyi ifade eder. Aynı bir yoyo gibi kendini tekrarlayan kilo alma ve kilo verme döngüsünden oluşur. Kilo verdikten sonra  yoyo diyeti ile kilo alma gibi dengesiz bir süreç oluşur.

Düşük kalorili diyetler, kısa sürede hızlı kilo verme hedefleri sonrası verilen yüksek kilolar vücutta kalıcı olmaz. Daha sonrasında yoyo diyeti ile kilo almak kaçınılmaz olur. Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek isteyenler için yoyo diyeti iyi bir seçenek değildir.

 • Yoyo diyeti ile kilo vermek sağlıklı mıdır?

Tokluk hormonumuz leptin hormonudur ve vücut yağımız tokluk hormonunun kan dolaşımına salınmasına yardımcı olur. Hızlı kilo kaybı ve hızlı yağ kaybıyla beraber tokluk hormonu etkisi azalabilir. Bu durum iştahı arttırarak verdiğiniz kilodan daha hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabilir. 3 günde 4 kilo almak, 1 günde  3 kilo almak, 1 haftada 10 kilo almak gibi rakamlar yüksek olsa da  hızla zayıfladıktan sonra  yoyo diyeti ile kilo almak kaçınılmaz olur. Bu yüzden yoyo diyeti gibi sürekli kilo alıp verme döngüsünde olduğunuz diyetler sağlıklı değildir.

 • Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo verebilir miyim?

Popüler diyetlerde daha çok, hızlı kilo verme üzerinde durulur. Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo kaybı beklentisi çok yüksek ve sağlıksız bir beklentidir. Ketojenik diyet veya başka bir diyetle 2 haftada bu kadar hızlı kilo kaybı kas kaybına ve sağlık risklerine neden olabilir.

 • Su orucu nasıl tutulur?

Su orucu veya su diyeti bir çok çeşidi olan popüler bir diyettir. Gün boyu sadece su içmeyi hedefleyen türleri olduğu gibi, gün içinde meyve tüketmeye izin veren türleri de vardır. Bazı su orucu türlerinde ise kilo vermeye başladıktan sonra meyve ve sebze eklenir. Oruç tutmak ( sahur ve iftarda yemek ) sağlıklı bireylerde faydaları olan bir mekanizma olabilir ancak kilo vermek için iyi bir seçenek değildir. Su orucunda ise ciddi kalori kısıtlaması vardır bu nedenle sağlıklı değildir. Su orucu sonrası yeme düzenine geçtiğinizde daha fazla yemek yemenize neden olabilir. Ayrıca uzun süreli açlık kas kaybına neden olur.

 • Su orucu kaç yaşında tutulur?
Bunları da Okumalısınız :  Ketojenik Diyet

Su orucu için 18 yaşın üzerinde yetişkin olmak tavsiye edilir. Çocuklar, aşırı zayıf kişiler, kronik hastalığı olanlar asla bu şekilde kısıtlı diyetler yapmamalıdırlar. Sağlıklı ve 18 yaşın üzerinde dahi olsanız doktor veya diyetisyeninize danışmadan su orucu gibi diyetler yapmamalısınız. Beslenme kişiye özeldir ve tamamen kişiye göre yeterli, dengeli olcak şekilde diyetisyen tarafından size planlanmalıdır.

 • Su orucunda çay kahve içilir mi? Su orucunda maden suyu içilir mi ?

Su orucunda bilimsel kurallar bulunmamaktadır. Su orucunu tavsiye edenler, 2-3 günü geçen su orucu diyetlerini tavsiye ederler.  Su orucunda kahve içilir mi veya su orucunda maden suyu içilir mi sorularının yanıtı olumsuz olmaktadır.

 • 1 günlük su orucu nasıl tutulur ?

Su orucu için herhangi bir diyet protokolü yoktur. Popülerite dışında bilimsel yararları olan bir diyet değildir. Bu yüzden uygulanması ciddi riskler oluşturabilecek bir diyettir.  Gün içinde 2.5-3 litre su içerek ve başka bir besin veya içecek tüketmeden ilerlenir. 1 günlük su orucu nasıl tutulur merak edenler ve denemek isteyenler çok sıkı bir diyet yerine, birkaç gün öğün miktarını azaltılıp sıvı ağırlıklı ve yeterli kaloride bir beslenme deneyebilir.

 • 40 günlük su orucu kaç kilo verdirir ?

Su orucu tüm gün yemek yemeden ilerlemeyi hedefleyen bir diyettir. 40 gün su orucu diyeti uygulamak sağlığınıza ciddi derecede zarar verebilir. Kilo vermek istiyorsanız bu tarz diyetler yerine; diyetisyenlerimizden destek alarak kendinize özgü bir beslenme ile sağlıkla ilerleyebilirsiniz.

 • 15 günlük su orucu kaç kilo verdirir ?

Su orucu tüm gün yemek yemeden ilerlemeyi hedefleyen bir diyettir. 15 gün bu diyeti uygulamak sağlığınızı ciddi derecede olumsuz etkileyebilir, kas kaybına neden olabilir ve özellikle kalbinize zarar verebilir. Kilo vermek istiyorsanız bu tarz diyetler yerine; diyetisyenlerimizden destek alarak kendinize özgü bir beslenme ile sağlıkla ilerleyebilirsiniz.

 • 1 ay su orucu kaç kilo verdirir ?
Bunları da Okumalısınız :  Elma Sirkesinin Bilimsel Olarak Destekli Faydaları

Su orucu tüm gün yemek yemeden ilerlemeyi hedefleyen bir diyettir. 30 günlük  su orucu kaç kilo verdirir bilinmez ama  bu diyeti uygulamak sağlığınıza ciddi derecede zarar verebilir, kas kaybına neden olabilir ve özellikle kalbinize zarar verebilir. Kilo vermek için diyetisyenlerimizden destek alarak sağlıkla ilerleyebilirsiniz.

 • 21 günlük su orucu veya 10 günlük su diyeti uygulayabilir miyim ?

Su diyeti ve su orucu aynı diyetlerdir. Su diyeti tüm gün yemek yemeden ilerlemeyi hedefleyen bir diyettir. 10 günlük su orucu yapanlar su tüketirken başka besinler de tüketmeli, yeterli kaloriyi almalıdır. Bu durumda bile 3 günden uzun süre uygulanmamalıdır. 10 günlük su orucundan sonra beslenme bir anda normale dahi dönse kilo artışı başlayabilir. Bu yüzden su orucu gibi diyetlerden uzak durmalısınız.

 • 36 saatlik su orucu kaç kilo verdirir ?

Su orucu tüm gün aç kalınan bir diyettir. Bu nedenle 1-3 gün arası hızlı kilo kaybına neden olabilir ancak hekime ve diyetisyene danışmadan 1 gün dahi uygulanmamalıdır. Özellikle vücuttan kas kaybına neden olabileceği için iç organlara zarar verebilir.

 • 10 günlük arınma diyeti kilo verdirir mi?

Kilo verme, kilo alma veya sabit kiloda kalma bir çok farklı sebebe bağlıdır. 10 günlük arınma diyeti gibi birçok diyet vardır. Bu 10 günlük arınma diyeti gibi diyetler genellikle çok düşük kalorili ve kısıtlı diyetlerdir. Bu nedenle vücuttan fazla suyu attırabilir ancak kan değerleriniz dengesizse, su tüketmiyorsanız, hareketiniz kısıtlıysa veya uzun süre kısıtlı beslendiyseniz 10 günlük arınma diyeti ile kilo vermeniz beklediğinizden yavaş olabilir veya hiç kilo kaybı olmayabilir. Bu nedenle bu tarz klasik herkes için olan diyetler yerine; size özel planlanmış, sağlıklı ve düzenli uygulanacak diyetleri diyetisyenlerimiz ile yaparak daha kalıcı kilo verebilirsiniz.

 • Eliminasyon diyeti menüsü nasıl planlanır?
Bunları da Okumalısınız :  Aralıklı Oruç Rehberi

Eliminasyon diyeti herkese uygun olmayan tamamen kişiye ve hastalıklarına özel bir diyettir. Ayrıca bir çok eliminasyon diyeti çeşidi mevcuttur.  Varsa hastalığınıza, kan değerlerinize özel eliminasyon diyeti menüsü diyetisyen kontrolünde planlanmalıdır. Eliminasyon diyeti örnek kahvaltı seçenekleri soranlar için de yine size özel olarak planlanmalıdır.

 • Kavurga buğday kilo yapar mı?

Tek başına hiçbir besin kilo yapmaz veya aldırmaz. Kavurga kilo aldırır mı veya kavurga mısır kilo yapar mı sorularına da cevap olarak hayır diyebiliriz. Beslenme ile ilgili her şey yolunda ise kavurga tek başına kilo aldırmayacaktır.

 • Galeta kilo aldırır mı ?

Galeta farklı unlardan yapılabilen kıtır ekmeklerdir.  Gün içinde miktarını abartmadan galeta tüketmek tek başına kilo yapmaz veya aldırmaz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.