İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Ödem Nasıl Atılır?


Ödem, genel olarak bacaklarda, kollarda veya vücudun herhangi bir yerinde fazla sıvı birikmesine bağlı oluşan şişliğe verilen isimdir. Kılcal damarlar sıvı sızdırarak ödem oluşturur. Bacaklardan tüm vücuda yayılabilen ödemin birçok sebebi olabilir. Yazımızda ödemin sebeplerini, ödemli olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı, ayaktaki ödem nasıl atılır, karın bölgesindeki ödem nasıl atılır, ödem atmak için ne içmeli, yeşil çay ödem attırır mı gibi soruların yanıtlarını, ödem söktürücü çaylar, ödem attıran hazır çaylar ve hızlı ödem söktürücü besinler konularını anlatacağız.

Ödemin Sebepleri:

-Uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturmak,  bacağın alt kısımlarında ve bilek kısmında fazla sıvı birikmesine, ayakta ödeme sebep olabilir. Yine uzun süren yolculuklar da hareketsiz kalmaya bağlı olarak ayakta ödem sebebi olabilir.

-Kadınlarda adet öncesi dönem ve adet döneminde sıklıkla ödem meydana gelebilir.

-Aşırı tuzlu yemekler ve sonrasında yeteri kadar su içmemek ödeme sebep olabilir.

-Yüksek tansiyon ilaçları, steroid ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar, östrajenler ve bazı diyabet ilaçları yan etki olarak ödeme neden olabilir.

-Hamilelerde bacaktan kalbe giden damara baskı uygulandığı için bacaklarda ödem olabilir. Ayrıca hamilelikte preeklamsi adı verilen ciddi bir durum da ödem sebebi olabilir. Ödem problemi yaşayan gebeler bu durumu hekimleri ile paylaşmalıdırlar.

-Bacaklardaki toplardamarlardaki kanın kalbe akmasını sağlayan ve açılıp kapanarak çalışan valfler bulunur.  Bu valflerin zayıflaması kanın kalbe ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu durumda varisli damarlar ve ödem problemi olabilir.

-Uzun süreli kronik akciğer hastalıkları (bronşit ve amfizem gibi) kalpten akciğere giden kan damarlarındaki basıncı arttırır. Yüksek basınç etkisiyle bacaklar ve ayaklar şişebilir.

-Konjestif kalp yetmezliği durumunda kalp verimli kan pompalayamadığı için vücutta sıvı birikmesi olmaktadır. Bu birikme ayak bileklerinde ve ayakta ödeme sebebi olabilir.

-Uzun süre yetersiz beslenme sebebiyle vücutta proteinler enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlar ve malnütrisyon oluşur.  Normalde proteinler damar içinde su ve tuz tutulmasını sağlayarak sıvı dengesine yardımcı olurlar. Protein seviyesinin azalması (özellikle albümin proteini) ödeme sebep olmaktadır. Ayaklarda, ayak bileklerinde, alt bacaklarda ve karında ödem oluşur.

Bunları da Okumalısınız :  Ketofasting Diyet Listesi

-Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları da ödeme sebep olabilen hastalıklardandır.

Ödem nasıl anlaşılır?

Aşağıdaki belirtiler var ise kişide ödem olduğu sonucu çıkarılabilir.

1-Özellikle kol ve bacaklarda şişme olması

2-Cildin gerilmiş olması ve parlak görünmesi

3-Cilde birkaç saniye basılı tutulup çekildikten sonra çukur görünümü oluşması

4-Karın bölgesinin şişmesi

Ödem uzun süreli olduğunda ve tedavi edilmediğinde yürüme zorluğu, ağrı, kaşıntılı ve rahatsız edici gergin cilt gibi durumlara neden olabilir.

Bacaktaki ve Ayaktaki Ödem Nasıl Atılır?

Ödemin en yoğun olduğu bölge bacak ve ayaklardır. Hastalık sebebiyle oluşan ödemlerde hastalığı önlemek için önceden sağlıklı yaşam önerilerine uyulmalıdır.  Uzun süre oturmaktan kaynaklanan bir ödemi önlemek için en azından saat başı ayağa kalkılarak hareket edilmelidir. Ayağa kalkmanız mümkün değilse oturduğunuz yerde bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz.  Yine yatma pozisyonu veya ayaklarınızı havaya dikerek uzanmak da kan dolaşımını sağlayarak ayaktaki ödemin giderilmesine yardımcı olur.

Varislere bağlı bacakta ödem oluşuyorsa kan akışına destek olacak özel varis çorapları kullanılabilir.

Karın Bölgesindeki Ödem Nasıl Atılır?

Öncelikle karın bölgesindeki ödemin ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek gerekir. Ödemin nedenine göre çözümler üretilir.

Düşük tuzlu beslenmek, hareket etmek, bol su içmek karın bölgesindeki ödemin atılmasına yardımcı olabilir.

Ödemin sebebi ne olursa olsun bu bölgeyi aşırı basınçtan, aşırı sıcaktan ve yaralanmaktan korumak gerekmektedir.

Ödem Atıcı Beslenme Önerileri
  • Ödem atmak için sodyumu azaltın.

Sodyum vücutta su tutulmasına neden olabilecek bir mineraldir. Hazır besinlerden ve tuzdan sıklıkla sodyum alırız. Bu sebeple ödemli dönemlerde tuz tüketimini azaltmak, düşük sodyumlu maden suyu tercih etmek, yüksek sodyum içeren paketli hazır gıdalardan uzak durmak gerekir.

  • Ödem atmak için magnezyumdan zengin beslenin.

Vücudun çalışması için gerekli 300’den fazla enzimatik tepkimede görevli bir mineral olan magnezyum da ödem konusunda önemli bir mineraldir. Magnezyum su tutulmasını azaltır ve dolayısıyla ödemi önler.  Adet öncesi dönemde ödem atıcı olarak magnezyum kaynakları kadınlara iyi gelmektedir. Fındık, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve kakao iyi magnezyum kaynaklarındandır.

  • Ödem atmak için B6 vitamininden zengin beslenin.
Bunları da Okumalısınız :  Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu gibi önemli görevleri olan B6 vitamini de ödem atıcı vitamin önerileri arasındadır.  Yine adet öncesi kadınlarda yapılan çalışmalarda B6 vitamini ödem atıcı olarak etkili bulunmuştur.  Muz, patates, ceviz ve kırmızı et B6 vitamininin iyi kaynaklarındandır.

  • Potasyum tüketimini arttırın.

Potasyum hem sodyum seviyelerini düşürmeye yardım eder hem de idrar çıkışını arttırır. Bu sebeple ödem atıcı besinler arasında potasyum içeren besinler de eklenmektedir. Muz, domates ve avokado potasyumdan zengindir.

  • Ödemi azaltmak için Rafine karbonhidratlardan uzak durun.

Rafine karbonhidratlar yani basit şekerler olarak adlandırılan sofra şekeri, beyaz un gibi karbonhidratlar ödeminizi arttırabilir. Bu besinler tüketildikten sonra, yüksek insülinin etkisiyle böbreklerden sodyumun geri emilimi artar ve ödem sorunu oluşabilir.

Ödem Atmak İçin Ne içilmeli?

Karahindiba çayı dışında küçük çalışmalarla kanıtlanmış bazı ödem söktürücü çaylar da bulunmaktadır. Bu ödem atıcı çaylar rezene, tarçın, hibiskus, kuşburnu, maydanoz, zencefil, karanfil, papatya, yeşil çay gibi bitkilerden hazırlanabilir.

Yine antioksidan içeriği yüksek besinler de ödem atıcı etkiye sahiptir. Ödem atıcı besinler arasında; limon,  sarımsak, ıspanak, muz, avokado, ananas, elma gibi besinler de bulunmaktadır.

Gebeler, hastalıklardan veya ilaçlardan dolayı ödem sorunu olanlar hekimine danışmadan çay karışımları veya kürler denememelidirler.

Sizin için ödem attıran hazır çaylar ile bir tarif geliyor. Oldukça pratik ve etkili olan bu tarifimizin ismi maydanozlu ödem çayıdır.

Maydanoz halk arasında da bilinen idrar söktürücü bir besindir. Çay olarak kullanıldığında ise etkisi artmaktadır. Tarifimizde maydanoza ek olarak yeşil çay kullandık. Sıklıkla yeşil çay ödem attırır mı sorusu sorulmaktadır. Bu iki besin de oldukça hızlı ödem söktürücü olarak değerlendirilebilir. Ödem çayı tarifimizden hızlı ödem söktürü içecek arayanlar faydalanabilir.

Bunları da Okumalısınız :  Bağırsağı Çalıştıran Besinler

 

Maydanozlu Ödem Çayı:

-Malzemeler

1/4 demet maydanoz

1 adet poşet yeşil çay

1 parmak kalınlığında ananas

1 fincan kaynamış su

2 adet karanfil

1/2 adet dilimlenmiş limon

-Yapılışı

1 fincan kaynamış suya tüm malzemeleri ekleyin. Üzerini kapatarak 5-7 dakika demleyin. Süzün ve ödem atıcı çayınız hazır. Maydanozlu ödem çayını, 3-7 gün boyunca günde 1 kez diyetisyeninize danışarak bol su ile tüketebilirsiniz.

Ödem attıran tarifler, ödem attıran içecekler, ödem söktürücü çaylar, ödem attıran hazır çaylar tarifleri ve daha fazlası için ana sayfamızda bulunan FİT TARİFLERİMkısmını ziyaret edebilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.