İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Ödem Atıcı Detoks Çay


Detoks vücudumuzun kendini temizlediği ve bunu doğal olarak yaptığı bir işlemdir. Karaciğerde atıklar metabolize olarak, ter yoluyla deriden veya boşaltım yoluyla atıklar atılır. Bunun yanı sıra yedikleriniz ve içtikleriniz bu detoks sistemini destekler. Sağlıklı beslenme, meyve ve sebze tüketimi, bol su içmek, egzersiz, düzenli uyku en önemli detoksa destek yöntemleridir. Bunun aksine kötü beslenme, su içmemek, çay ve kahveyi aşırı tüketmek, hareketsizlik gibi durumlarda da vücutta toksin birikimi olmaktadır.

Bu nedenle kötü beslenme süreçlerinin en önemli belirtilerinden biri de ödemdir. Ödem, genel olarak bacaklarda, kollarda veya vücudun herhangi bir yerinde fazla sıvı birikmesine bağlı oluşan şişliğe verilen isimdir. Blogumuzda ödemin sebeplerini, ödemli olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı, ayaktaki ödem nasıl atılır, karın bölgesindeki ödem nasıl atılır, ödem atmak için ne içmeli, yeşil çay ödem attırır mı gibi soruların yanıtlarını, ödem söktürücü çaylar, ödem attıran hazır çaylar ve hızlı ödem söktürücü besinler konularını yazmıştık. Ödem konusunun detayları için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yüksek antioksidan içeren besinler, detoksu ve ödem atmayı desteklemektedir.  Bu besinler meyveler, kuruyemişler, kakao, sebzeler, baharatlar ve yeşil çay gibi içeceklerdir.  Bu besinlere, düzenli olarak beslenmenizde yer vermek vücut detoks sistemini desteklemeye yardımcı  olabilmektedir.

Sağlıksız beslendiğinizde, aşırı alkol aldığınızda, uzun süre ayakta kaldığınızda oluşan ödem için harika bir ödem atıcı detoks çayı tarifimiz var.

Ödem Atıcı Detoks Çay

MALZEMELER:

1 dilim ananas veya 1/2 yeşil elma

1 adet poşet kiraz sapı çayı

1 adet poşet yeşil çay

3-4 dal maydanoz sapı

YAPILIŞI:

200 ml suyu kaynatın. Ananası veya elmayı küp küp dilimleyin.  Dilimlenmiş meyvenizi, çayları ve maydanoz sapını kaynamış suya ekleyip 10 dakika ağzı kapalı demleyin. Süzdürün. Üzerini 1 litre olacak şekilde suyla tamamlayın. Gün içinde için. Yeşil çay antioksidan kapasitesi yüksek bir çaydır. Yeşil çay ödem atmanıza ve detoks sisteminize destek olacak besin ögeleri içermektedir. Kiraz sapı ve maydanoz ise idrar söktürmeye destek olmaktadırlar. Böylece vücuttan atıkların atılmasına da yardımcı olmuş olurlar.

Bunları da Okumalısınız :  Kakaolu Enerji Topları

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa bu tarifimizi ödem atmak için bol sade su içerek tüketebilirsiniz. Tarifimiz sadece 3 günlüktür, daha fazla tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Ödem atıcı detoks çayımızı gebe veya emziren anneler ve özel bir durumu olan bireyler için uygun değildir.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.