İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Ödem Atan Soğuk Çay Tarifi


Ödem, vücudun dokularını ve organlarını çevreleyen boşluklarda sıvı toplanmasına denir. Ödem kötü beslenme süreçlerinin önemli bir belirtisidir. Genel olarak bacaklarda, kollarda, ayaklarda veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik oluşmasına ödem diyebiliriz. Çoğu zaman hareketsizlik, su içmemek, seyahat etmek, uykusuz kalmak, kötü beslenmek, aşırı tuz tüketmek su tutulmasına neden olabilir. Gebelikte, emzirme döneminde, adet döneminde de doğal olarak ödem oluşabilir. Ayrıca vücutta sıvı toplanması kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi ciddi durumlarda da görülebilir. Bu durumlarda doktor kontrolünde ödem attırıcı ilaç kullanılması gerekebilir. Çok yoğun, uzun süren ve ağrı yapan ödeminiz olduğunda doktor desteği almayı unutmayın. Doktor önerisi ve reçetesi olmadan ödem attırıcı ilaçları kullanmamalısınız. Tarifimiz bu hastalıklar dışında günlük ödemi olan kişilerin içebileceği ödem atıcı tarifidir. Hem serinleyin hem de ödemlerin atın.

MALZEMELER

  • 1 adet poşet yeşil çay
  • 1 parça taze zencefil
  • 4 tane karanfil
  • ½ adet limon
  • 1 adet kabuk tarçın

Yapılışı

Öncelikle 1 fincan suyu kaynatın. Bu kaynar suya yeşil çayı, karanfili, zencefili ve kabuk tarçını ekleyerek 5-7 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra çayı süzün ve soğumaya bırakın.  Soğuyan çayın üzerini 1 litreye tamamlayacak kadar soğuk su ilave edin. Yarım adet limonu içine sıkın. İsteğe göre buz parçaları ekleyebilirsiniz. İçeceği gün içinde soğuk bir şekilde içebilirsiniz. En fazla 2 gün saklayabilirsiniz. Özellikle karın bölgesindeki ödem nasıl atılır, diyenler için soğuk çay tarifimizi veya diğer ödem atıcı tariflerimizi deneyebilirsiniz. Ancak ödem atmak için size uygun hazırlanmış diyetler uygulamaya dikkat etmelisiniz. İnternette veya başkasında olan size uygun olmayacak bir diyet ile su tutulması probleminizi daha da arttırabilirsiniz.

3 günlük ödem atma diyeti gibi programlar veya vücuttan kilolarca ödem atar şeklinde reklamı yapılan ürünler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bunlar yerine size özel diyetisyen eşliğinde hazırlanmış bir beslenme programı uygulamalısınız.

Bunları da Okumalısınız :  Online Diyet Tariflerimiz

 Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.