Site icon Diyetisyen Gözde Ağca Kanpara

Muzlu Chia Puding

Minik siyah tohumlardan oluşan chia tohumunu puding olarak deneyebilirsiniz. Bu küçük tohumlar sütle veya yoğurtla su çekerek şişer, jelleşir ve puding kıvamı verir. Tok tutma etkisiyle chia tohumu beslenmeye dahil edilebilir. Ayrıca lifli bir besin olduğu için chia tohumu bu sayede kan şekerini dengelemeye de yardımcıdır. Ek olarak içerisindeki lifler sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Günde 1-2 yemek kaşığı chia tohumu tüketilebilir. Aşırı tüketimde chia tohumu yan etkileri olarak mide ve bağırsak problemleri, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Chia tohumu yan etkilerini yaşamamak için günde 1 tatlı kaşığı ile başlanabilir ve günlük tüketim sınırını aşmadan arttırabilirsiniz.

MALZEMELER:

2/3 su bardağı laktozsuz süt

2 silme yemek kaşığı chia tohumu

1 küçük muz

1 küçük nektarin

1 tatlı kaşığı bal

YAPILIŞI:

Chia puding için laktozsuz süte chia tohumu ekleyin. En az 2 saat dinlendirerek chia tohumlarının şişmesini bekleyin. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Bir kavanozun veya kasenin tabanına chialı karışımı, üstüne meyveleri ekleyin. Ardından kalan chia tohumlu karışımı ilave edin ve üzerini meyvelerle süsleyin ve afiyet olsun. Chia tohumu kilo verme diyetlerinde sıkça kullanılan tok tutan bir yiyecektir.  Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlemeye yardım eder. Ancak su tüketiminiz çok az olduğunda chia tohumunun kilo verme etkisi azalabilir. Çünkü sindirim için ve özellikle lifli besinlerin sindirimi için su çok gereklidir.

Chia tohumu zayıflama yorumları incelendiğinde de bir besinin tek başına etkisini değil genel beslenme düzeninizin önemini görebilirsiniz. Su tüketimi, egzersiz, diyet ile zayıflama desteklenmelidir. Ayrıca chia tohumu zayıflama yorumlarını inceleyip aşırı tüketim yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Chia tohumu kilo aldırır mı?

Hiçbir besinin tek başına kilo almaya etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Ancak aşırı tüketimde chia tohumunun da kalorisi olduğu için kilonuzu etkileyebilir. Örneğin chia puding yaparken aşırı meyve ve kuruyemiş eklenmesi ve ardından gün boyu fazla beslenmek size kilo aldırabilir. Günde maksimum 1-2 yemek kaşığı chia tohumu tüketimini geçmemek iyi olacaktır. Ayrıca aşırı tüketimde chia tohumunun yan etkileri görülebilir ve alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Özetleyecek olursak kilo almak için veya kilo vermek için tek bir besin belirleyici olamaz. Bu yüzden gün boyu tek bir besini tüketmeye çalışmamalısınız. Chia tohumuyla ilgili detaylı bilgi için yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Exit mobile version