Site icon Diyetisyen Gözde Ağca Kanpara

Mide Balonu ve Beslenme


Zayıflamak için bazı durumlarda cerrahi işlemler gibi mideye müdahale edilen durumlar da tercih edilebilir. Obezitenin risklerini azaltmak için yapılan müdahalelerden biri de mide balonu taktırmaktır. Mide balonu, mide içine yerleştirilen silikon bir balondur. Mideye yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile doldurularak hacmi arttırılır. Midede 400-700 ml civarında şişirilen mide balonunun amacı alanı daraltmaktır. Bu sayede gıda alımı azaltılarak kilo kaybı hedeflenir. Kişi doygunluğa hızlı ulaşarak kalori alımını azaltır ve kilo vermesi kolaylaşabilir. Bugün yazımızda mide balonuyla ilgili merak edilenleri ve mide balonu sonrası beslenmeyi yazacağız. Genel zayıflama önerilerimiz için de diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mide balonu ne işe yarar?

Dünya çapında bir sorun haline gelen obezite için mideye müdahale önerilebilir. Çok yüksek kilolarda olan, diyet denemeleri başarısız olan ve sağlığı bozulmaya başlamış kişilerde doktor önerisiyle mide balonu takılabilir. Mide hacmini kaplayan balon ile daha az yemek yiyerek diyete uyumu kolaylaştırmak hedeflenir.  Genellikle tüp mide gibi diğer cerrahi mide küçültme işlemlerine göre daha az riskli olduğu için tercih edilmektedir.  6 ay – 1 yıl süreyle takılan mide balonu ve diyet desteği ile birlikte kolesterol, trigliserid, metabolik sendrom,  gut ve diyabette de gerileme saptanmıştır. Bu sebeple mide balonu taktıranlar diyetisyen desteği alarak sağlıkla ilerlemeyi ihmal etmemelidir.

Mide balonunun yan etkileri var mıdır?

Mide balonu taktıranlarda bazen yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkiler bazen yanlış beslenme sebepli de olabilmektedir. Mide bulantısı, kusma, şişkinlik, gaz, mide ekşimesi, mide ağrısı gibi riskler ortaya çıkabilir. Bazı mide balonu taktıranlarda mide kanaması, mide delinmesi, ülser veya bağırsak tıkanıklığı nadiren de olsa görülebilen komplikasyonlardır. Kısaca mide balonu taktıranlar için de doğru beslenme tedavisi, takip ve destek önemli olur. İşlem öncesi ve sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymak, sonrasında diyet takibinizi diyetisyen ile sürdürmek mide balonu taktıranlar için yan etkileri azaltabilir.

Mide balonu ne süreye uygulanır?

Endoskopik yöntemle takılan mide balonunun vücutta kalma süresi 6 ay ile 1 sene arası değişebilir. Midenin asit içeriği zamanla balonun sönmesine ve balon malzemesinin zayıflamasına neden olacağı için daha uzun süre önerilmemektedir. Bazı balon tiplerinde ise mide balonu kendiliğinden eriyerek dışkıya karışarak da atılmaktadır. Ancak mide balonu işlemi herkes için uygun olmayabilir. Özellikle mide ülseri, mide fıtığı gibi hastalıklarda ve gebelik durumunda mide balonu takılmaz.

Mide balonu ve beslenme

Diyet ve egzersiz birlikteliğinde ilerleyen kişilerde mide balonu ile 20 kilograma kadar kayıplar olabilmektedir. Kilo kaybı kişiye göre değişebilir. Mide balonu takılmadan önce mideniz tamamen boş olmalıdır. Bu sebeple işlemden 6 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız ve son 4 saat hiçbir sıvı almamalısınız. Belli bir zaman diliminde ilaç almanız gerekiyorsa işlemi yapacak doktora mutlaka bildirmelisiniz. Mide balonu sonrası beslenme durumu aşama aşama olmaktadır. Öncelikle sıvı besinlerden katı besinlere doğru geçiş olmalıdır. Bu sayede ağrı, bulantı, kusma gibi yan etkiler azalacaktır. Mide balonu sonrası beslenme önerileri için diyetisyen desteği alınmalıdır. Kişi normal diyete dönmeden önce bazı aşamalar olacaktır. Genel olarak mide balonu sonrası beslenmeyi 4 aşamaya ayırabiliriz.

  1. Diyet Aşaması: 1 hafta boyunca sadece pürüzsüz sıvı besinler (0-7. Günler)
  2. Diyet Aşaması: 4 gün boyunca püre besinler (8-11. Günler)
  3. Diyet Aşaması: 3 gün boyunca yumuşak, çatalla ezilebilir besinler (12-14. Gün )
  4. Diyet Aşaması: düzenli beslenmeye geçiş (15. Günden itibaren)

1- Diyet Aşaması: 1 hafta boyunca sadece pürüzsüz sıvı besinler (0-7. Günler)

İlk hafta tüketebilecekleriniz şöyledir:
İlk hafta için örnek yemek planı:

Kahvaltı: Yüksek proteinli ürünler (doktorunuz ve diyetisyeninizin önerdiği markalar)

Öğle yemeği: 1 poşet hazır çorba (bariatrik işlemlere uygun olan hazır çorbalar)

Akşam yemeği: Yüksek proteinli içecek veya hazır çorba

Ara öğünler: Öğün aralarında acıktıysanız yağsız/yarım yağlı/laktozsuz/soya sütlerinden tüketebilirsiniz.

2- 4 gün boyunca püre besinler (8-11. Günler)

2.aşama için örnek yemek planı

Kahvaltı:

Proteinli ürün

Öğle ve Akşam Yemeği fikirleri:

Patates ve sebzeli tavuk püresi

Püre mercimek veya sebze veya tavuk çorbası

Ara öğün seçenekleri:

Az yağlı yoğurt, az yağlı humus, püre meyveli az yağlı muhallebi, smoothie, ev yapımı milkshake

3- 3 gün boyunca yumuşak, çatalla ezilebilir besinler (12-14. Gün )

3.aşama için örnek yemek planı:

Kahvaltı örnekleri:

Yağsız sütlü yulaf lapası

Yumuşak pişmiş yumurtalar:  çırpılmış, haşlanmış, omlet

Öğle ve Akşam Yemeği fikirleri:

Patates püresi ve sebze ve kılçıksız balık

Tavuk/sığır eti/kuzu/hindi ile kuskus/patates püresi ve sebze

Tavuk veya et güveç

Mercimek çorbası gibi yoğun çorbalar

Ara öğün alternatifleri:

200ml bardak yağsız süt (1-2 çay kaşığı yağsız süt tozu ekleyin) veya yüksek proteinli içecek veya yüksek proteinli yoğurt veya az yağlı muhallebi veya az yağlı yoğurt

4- Düzenli beslenmeye geçiş (15. Günden itibaren)

15.günden itibaren diyetinize normal dokuda besinleri eklemeye başlayabilirsiniz.

DİKKAT:

Mide balonu taktıranlar işlem sonrasında tolere etmekte zorlandıkları ve yediklerinde kötü hissettikleri veya rahatsız edebilecek yiyecekler olabilir. Bunlar özellikle; sert veya kuru etler, pirinç ve beyaz unlu besinlerdir. Bu besinler tüketilecekse dikkat edilmelidir. Normal beslenme düzenine geçene kadar eksik beslenme riski olmaması için vitamin ve mineral takviyeleri almanız gerekebilir. Bu takviyeler için hekiminize danışmalısınız. Bu işlem öncesinde diyet ve egzersiz ile kilo kaybı denemek, sağlıkla zayıflamak da önemli olacaktır.

 

 Exit mobile version