İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Menapoz Döneminde Beslenme Programı


Menapoz, kadınlarda yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. Menapoz yaşı genellikle 40-58 yaşları arasında olmaktadır. 40 yaşından önce menapoza girmek ise “erken menapoz” olarak tanımlanır.

Menapoz dönemi, adet düzensizlikleri, sıcak basması ve terleme gibi bazı belirtilerle kendini göstermektedir. Daha sonra adet kesilmesi ile menapoz başlamış olur.

Fazla kilolar, beslenme durumu, alkol tüketimi menapoz dönemini etkilemektedir. Erken menapoz yaşamamak için sağlıklı beslenmek, ideal kiloda olmak çok önemlidir.

Menapoz süresince hormonal değişimler ile özellikle osteoporoz (kemik erimesi) riski artmaktadır. Ayrıca metabolizma hızının azalmasına ve vitamin-mineral eksikliklerine bağlı olarak fazla kilo alımı olabilmektedir.

Yüksek kilolu kadınlara menapoz öncesi dönemde mutlaka kilo vermeleri önerilmektedir. Menapoz sonrası kilo kaybı zorlaşmakta ve yüksek kilolar hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Siz de sağlığınıza katkıda bulunmak ve sağlıklı bir kiloda olmak için menapoz döneminde beslenme programımız ile bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.