İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Kilo Alma Diyeti


İdeal kilonuzun üzerinde olmak nasıl sağlık açısından risk oluşturuyorsa aşırı zayıflık durumu da yine aynı şekilde sağlık açısından riskler oluşturabilir.

Kilonuzun ideal olup olmadığını anlamak için Beden Kütle İndeksi dediğimiz BKI ölçütünü kullanabilirsiniz. Boyunuzun metre cinsinden karesini alın ve kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuzun karesine bölün. Sonuca göre aşağıdaki aralıklara göre fikir sahibi olabilirsiniz;

  • Düşük Kilolu Birey: BKI 18.5 ve altı
  • Normal Kilolu Birey: BKI 18.5-24.9 arası
  • Kilolu Birey: BKI 25.0-29.9 arası
  • Obez Birey: BKI 30 ve üzeri

Kilo almaya çalışan bireyler için pratik tarifler oldukça önemlidir. Bu dönem için kilo aldıran shake veya  kilo aldıran smoothie tarifi de en çok beğenilen tariflerimizdendir.

Öncelikle internette gördüğünüz 1 haftada 10 kilo aldıran karışım, 1 haftada 5 kilo aldıran karışım, 1 haftada 3 kilo aldıran karışım, 5000 kalori shake gibi reklamlara inanmayın ve güvenmeyin. Bu şekilde hızlı kilo alımı sağlığınızı bozabilir ve genellikle bu karışım içecekleri bıraktığınızda kilolar hızlıca geri verilmektedir.

Zayıflama shake, kilo aldıran smoothie gibi ticari ürünleri hekiminize veya diyetisyeninize danışmadan kullanmamalısınız. Hazırlanan bazı tarifler kilo almaya destek olabilir ancak direkt tek başına kilo aldıran bir içecek yoktur, önemli olan sağlıklı beslenerek sağlıklı ve kalıcı kilo alımını kişiye özgü olarak diyetisyen desteği eşliğinde yapmaktır.

En sık aldığımız sorulardan biri de “1 günde 1 kilo almak mümkün mü” gibi sorular olmaktadır. Kilo alma veya kilo verme hızı kişiye göre değişmektedir. 1 günde 1 kilo almak ise normalde çok mümkün ve sağlıklı değildir. Ancak ödem, şişkinlik, kabızlık gibi durumlarda tartıda 1 günde 1 kilo gibi fark olabilir.

Kilo alma smoothie tarifi arayışındaysanız süt, meyve, kuruyemişler, avokado gibi besinlerden faydalanabilirsiniz.

Kilo aldıran smoothie tariflerinde lezzetli, pratik ve enerjisi yüksek içecekler hazırlamak önemlidir.

Bunları da Okumalısınız :  Renkli Peynir Topları

Kilo almaya destek için smoothie tarifi arayanlara için ise tarifimiz şöyle:

Malzemeler:

  • 300 ml süt
  • 1 avuç çiğ badem
  • 2 adet ceviz
  • 1 büyük muz
  • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu özü
  • ½ adet avokado

Yapılışı:

Kilo aldıran shake tarifimiz için tüm malzemeler blenderdan geçirilir. İçeceğimizi akşam yemek sonrası ara öğün yerine tüketmeniz ideal olacaktır.

Kilo aldıran smoothie tarifimizin kalorisi 657 kaloridir. Enerjisi yoğun ve lezzetli bir içecek olmaktadır.

Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa kilo alma diyetlerinize kilo aldıran smoothie tarifimizi ekleyebilirsiniz. Kilo alma diyeti için ise size özel bir beslenme programına göre ilerlemek için diyetisyenlerimizden destek alabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.