İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Kilo Alma Programı


Diyetisyen desteği almak sadece kilo vermek için değil aynı zamanda kilo almak için de önemlidir. Çok düşük kilolu bireyler sağlık açısından risk altında olabilirler ve bunun için destek almaları gerekebilir. Genetik faktörler, yeme düzeni, mide-bağırsak rahatsızlıkları veya başka hastalıklar bazen kilo almayı zorlaştırabilir. Ancak diyetisyen desteği ile kilo almak daha kolay ve sağlıklı ilerler.

İdeal kilonuzun üzerinde olmak nasıl sağlık açısından risk oluşturuyorsa aşırı zayıflık durumu da yine aynı şekilde sağlık açısından risk oluşturabilir.

Kilonuzun ideal olup olmadığını anlamak için Beden Kütle İndeksi dediğimiz BKI ölçütünü kullanabilirsiniz. Boyunuzun metre cinsinden karesini alın. Kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuzun karesine bölün. Sonuca göre aşağıdaki aralıkları kullanabilirsiniz.

 • Düşük Kilolu Birey: BKI 18.5 ve altı
 • Normal Kilolu Birey: BKI 18.5-24.9 arası
 • Kilolu Birey: BKI 25.0-29.9 arası
 • Obez Birey: BKI 30 ve üzeri

Kilo almak isteyen birçok kişi, kilo almanın hızla olmasını ister. Ancak hızlı kilo alma veya hızlı kilo verme, sağlıksız ve ulaşılması zor beklentilerdir. 1 haftada 7 kilo almak, 10 günde 5 kilo almak, 2 haftada 10 kilo almak gibi beklentiler ve reklamlar doğru değildir. Kilo almak için satılan ürünler iç organlara zarar verebilir ve bu ürünleri bıraktıktan sonra tekrar zayıflama süreci başlayabilir.

Düşük kilolu olmanın riskleri ise şu şekilde:

 1. Düşük kilolu bireylerde saç, tırnak, deri ile ilgili sorunlar artabilir.
 2. Bağışıklık düşük olabilir. Bu nedenle hastalıklara yakalanma riski artabilir.
 3. Sürekli yorgun, halsiz ve bitkin hissetme durumu görülebilir.
 4. Anemi, yani kansızlık riski artabilir.
 5. Kemik erimesi gibi riskler artabilir.
 6. Kadınlarda adet düzensizliği, adet gecikmesi veya adet olamama problemleri oluşabilir.

Kilo alma diyeti ile ilgili sizin merak ettiğiniz sorular ise genellikle şu şekilde:

 • Bir gün çok yemek kilo aldırır mı?

Bir gün çok yemek kilo aldırır mı sorusu özellikle kilo alma sürecinde tartının etkilenip etkilenmediğini merak edenler tarafından sorulur.  Bir gün çok yiyip üzerine tartıldığınızda tartıyı daha yüksek görebilirsiniz ancak kilo almanın kalıcı olması için süreklilik ve düzen önemlidir.

 • Yatmadan önce muz yemek kilo aldırır mı?
Bunları da Okumalısınız :  Ketojenik Diyet

Tüm gün beslenmenize dikkat ettiyseniz son ara öğünde uyumadan önce muz tüketiminde bir sakınca olmaz. Kilo alma diyetlerinde muz tercihi güzel bir meyve olabilir.

 • Tatlı sakız kilo aldırır mı ?

Tatlı sakız yani şekerli sakız tek başına kilo aldırmaz. Kilo alma süreci tüm beslenmenizi düzenlemeniz gereken bir süreçtir.

 • Un kilo aldırır mı ?

Kilo alma döneminde unlu besinler kilo almaya destek olabilir. Ancak aşırı yağlı, kızartma hamur işleri kalorili olsa da mideyi olumsuz etkileyebileceği için sağlıklı unlu alternatifler tercih edilmelidir. Ev yapımı poğaça, börek gibi unlu besinler kilo alma diyetine destek olabilir.

 • Yarma kilo yapar mı ?

Yarma tek başına kilo yapmaz. Kilo alma diyetinde bulgur, yarma, pirinç gibi tahıllar eklenerek öğünün enerjisi arttırılabilir.

 • Yoğurtlu pilav kilo aldırır mı ?

Yoğurtlu pilav kalori olarak ortalama 300-500 kalori arasında olabilir ve kilo almayı destekleyebilir.

 • Yufka kilo aldırır mı ?

1 adet yufka yaklaşık 6-8 dilim ekmeğe eş değerdir. Bu nedenle tüketimi kilo almaya destek olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve kilo almak isteyen kişiler ev yapımı börek veya yufka ekmekleri beslenmeye ekleyebilir.

 • Galeta kilo aldırır mı ?

Galeta tek başına kilo aldırmaz. Kalorisi çok yüksek değildir.  Kilo alma diyetinde çok sık tercih edilmez.

 • Ispanak kilo aldırır mı ?

Ispanak da tek başına kilo aldırmaz. Tabi ki kilo alma diyetinde de sebzeye yer verilir ancak sebzenin kullanıldığı öğünü planlamak, kilo alma diyetinde daha önemlidir.

 • Çilekli kefir kilo aldırır mı ?

Kilo alma veya verme diyetlerinde kefir tüketilebilir ancak tek başına kilo aldırmaz. Tüm diyetlerde beyaz şeker tüketimi aşırıya kaçmamalıdır. Bu nedenle meyveli kefirlerdeki ilave şekere dikkat edilmelidir.

 • Çubuk kraker kilo aldırır mı ?
Bunları da Okumalısınız :  Gebelikte Beslenme

1 küçük paket çubuk kraker yaklaşık 2 dilim ekmeğe eş değerdir. Tuzlu olduğu için aşırı tüketilmemelidir. Kilo alma diyetinde tercih edilebilir ancak tek başına kilo aldırmaz.

 • Arpa şehriye kilo aldırır mı ?

Kilo alma diyetinde tahıllara yer verilmektedir. Arpa şehriye, pirinç gibi tahılların günlük tüketim miktarı arttırılarak kilo almaya destek olunabilir.

 • Pirinç gevreği kilo aldırır mı ?

Pirinç gevreği tüketim miktarına göre kilo almaya yardımcı olabilir. Yine hangi pirinç gevreğinin kullanıldığı veya hangi öğünde kullanıldığı kilo alma diyetinde planlanmaktadır.

 • Gece tost yemek kilo aldırır mı ?

Gece yemek yeme durumu, mide probleminiz yoksa değerlendirilebilir yani gece ara öğünü beslenmeye eklenebilir.

 • Aç karnına meyve yemek kilo aldırır mı ?

Sağlıklı her birey için taze meyve tüketimi önemlidir. Meyve tek başına kilo aldırmaz ancak kilo alma diyetinde uygun şekilde planlama yapılırsa kilo almaya destek olabilir.

 • Buğday ve pirinç gevreği kilo aldırır mı ?

Buğday, pirinç gevrekleri tüketim miktarına göre kilo almaya yardımcı olabilir.

 • Cici bebe süt muz kilo aldırır mı ?

Kilo alma diyetinde popüler hale gelmiş olan cici bebe aslında normal bir bisküvidir. Bisküviler şekerli olduğu için aşırı tüketilmemelidir.  Süt ve muz ise kilo alma diyetlerine destek olabilir.

 • Portakal suyu pekmez kilo aldırır mı ?

1 bardak taze sıkılmış portakal suyu yaklaşık 3-4 portakaldan sıkıldığı için kalorisi yoğundur. Pekmez de yine kalorisi yüksek bir besindir. Kilo alma diyetlerinde tercih edilebilirler. Ancak yoğun şeker içerdikleri için özel durumlarınıza göre karar verilmelidir.

 • Danone kilo aldırır mı ?

Danone küçük pakette bulunan meyveli yoğurttur. Tek başına kilo aldırmaz. Beslenme bir bütündür, yediğiniz besinin miktarı ve gün içinde yedikleriniz kilo değişiminde etkilidir.

 • Etimek kilo aldırır mı ?

Etimek tek başına kilo aldırmaz. Kalorisi çok yüksek değildir.  Kilo alma diyetinde çok sık tercih edilmez.

 • Sade galeta kilo aldırır mı  ?
Bunları da Okumalısınız :  Karaciğer Yağlanması

Sade galeta tek başına kilo aldırmaz. Enerjisi çok yüksek değildir.  Kilo alma diyetinde çok sık tercih edilmez. Tüketiminde miktara dikkat edilerek tüketilebilir.

 • Fanta kilo aldırır mı ?

Fanta asitli bir içecek olduğu için sağlıklı beslenme sürecinde önerilmez. Şekeri yüksek bir içecek olduğu için kilo almaya neden olabilir ancak kilo almak için sağlıklı bir seçenek değildir.

 • Fırında patates kilo aldırır mı ? Patates püresi kilo aldırır mı?  Patates salatası kilo aldırır mı?

Patates gibi nişastalı besinleri kilo alma diyetlerinde sıklıkla tercih edilir ancak hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz. Beslenme bir bütündür, yediğiniz besinin miktarı ve gün içinde yedikleriniz kilo değişiminde etkilidir.

 • Günde 1 ekmek yemek kilo aldırır mı ? Günde 2 ekmek yemek kilo aldırır mı?

Gün içinde aşırı ekmek tüketimi kilo almaya neden olabilir ancak metabolizma hızı, bireysel ihtiyaçlar ve diğer tüketilen besinler de önemli etkenlerdir.

 • Kahvaltıda çok yemek kilo aldırır mı ?

Tek bir öğünde çok yemek yemek dengeli olmayacaktır. Kilo alma diyetinde genel olarak öğün miktarları arttırılır. Beslenme bir bütündür, kilo almak için diyetisyen eşliğinde kişiye özel öğünlerin içeriği ve öğünlerin sıklığı planlanmalıdır.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.