İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet veya keto diyeti, düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve yüksek protein içeren bir diyet türüdür. Sosyal medyada ve internet ortamında oldukça popülerleşmiş olan ketojenik diyet aslında bazı hastalıkların tedavisine destek amaçlı oluşturulmuş bir menüdür. Daha sonrasında kilo verme diyeti olarak popüler hale gelmiştir. En sık uygulanan ketojenik diyet modeli karbonhidratları günde 20 ila 50 gram ile sınırlar. İçeriği besleyici, dengeli ve kişiye özel hazırlanması gereken ketojenik diyette diyetisyen desteği almayı unutmayın.

Ketojenik diyet ile ilgili yapılan çalışmalarda  epilepsi , alzheimer ve bazı kanser türleri gibi hastalıklarda etkili olabileceği görüşündedir. Ayrıca ketojenik diyet örneğinin kilo vermek için de etkileri olabileceği görülmektedir ancak ketojenik diyetin uzun süreli uygulamasının güvenli ve etkili olup olmadığı kanıtlanmış değildir. Bu nedenle kısa süreli programlar şeklinde ketojenik diyet listesi uygulanabilmektedir. 3 günlük ketojenik diyet listesi , 7 günlük ketojenik diyet listesi, 14 günlük ketojenik diyet listesi veya 15 günlük ketojenik diyet listesi  gibi kısa süreli programlar tercih edilmektedir.

 • Ketojenik diyette hangi sebzeler tüketilebilir?

Ketojenik diyette karbonhidratlar sınırlı olduğu için bazı sebzeler diyete dahil edilmemektedir.

Ketojenik diyet listesinde olabilecek sebzeler ise şu şekildedir:

Kuşkonmaz

Avokado

Brokoli

Lahana

Karnabahar

Salatalık

Yeşil fasulyeler

Patlıcan

Marul

Biber

Ispanak

Kabak

Ketojenik diyet süresince yeteri kadar lif, vitamin ve mineral alabilmek için karbonhidratı düşük sebzeleri ketojenik beslenme listesi süresince mutlaka tüketmelisiniz. Ketojenik diyet listesi pdf arayışında olanlar bu sebzeleri diyetlerine dahil edebilirler.

 • Ketojenik diyette proteini nelerden almalıyız?

Ketojenik diyette en önemli protein kaynakları hayvansal kaynaklar olmaktadır. Yumurta, balık, kırmızı et, tavuk, hindi tercih edilmelidir. Özellikle balık tüketimi ketojenik diyette önemlidir.

 • Ketojenik diyette meyve tüketilir mi?

Meyve grubu genellikle ketojenik diyete yüksek karbonhidrat içeriği kaynaklı dahil edilmemektedir ancak bazı meyveler bu durumun dışındadır. Aldığınız karbonhidrat miktarına dikkat ederek ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi kırmızı meyveler ketojenik beslenme listesine eklenebilir. Bu meyveler lif, antioksidan kaynağı olmaktadırlar ve düşük karbonhidrat oranına sahiptirler.

 • Ketojenik diyette çay ve kahve içilebilir mi?

Çay ve kahve tek başına yani şekersiz ve sütsüz tüketildiğinde neredeyse kalorisizdirler ancak aşırı miktarda tüketmemek gerekir. Ketojenik diyette  çay ve kahveyi şekersiz, şurupsuz, sütsüz , sade bir şekilde tüketebilirsiniz..

Bunları da Okumalısınız :  Aralıklı Oruç Diyet Rehberi

Keto diyetinde günlük çay-kahve tüketimi 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde idealdir.

 • Ketojenik diyet türleri nelerdir?

Keto  diyetin birkaç versiyonu vardır.  Aşağıdaki diyet modelleri en yaygın olanlarıdır.

 1. Standart ketojenik diyet : Standart ketojenik diyet çok düşük karbonhidrat, orta protein ve yüksek yağ içeren bir diyettir. Genellikle %70 yağ, %20 protein ve sadece %10 karbonhidrat içerir.
 2. Döngüsel ketojenik diyet : Bu diyet, 5 ketojenik diyet günü ve ardından 2 gün yüksek karbonhidrat gibi daha yüksek karbonhidrat  içeren beslenme dönemlerini içerir.
 3. Yüksek proteinli ketojenik diyet: Yüksek proteinli ketojenik diyet, standart bir ketojenik diyete benzer ancak daha fazla protein içerir. Oran genellikle %60 yağ, %35 protein ve %5 karbonhidrattır.
 • Keto ile zayıflayanlar kilolarını geri alır mı?

Keto ile zayıflayanlar eğer diyetisyen desteği almadan kontrolsüz bir diyet sonucu kilo kaybı yaşadılarsa ve diyet sonrası kötü beslenme alışkanlıklarına geri döndülerse kilo alma görülebilir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenen ve yaşamına dahil eden kişilerde kilo kazanımı daha nadir görülecektir. Bu nedenle ister keto diyeti ile zayıflayan veya farklı programlar uyguladığımız danışanlarımız olsun koruma programını öğrenmeleri şarttır.

 • Ketojenik diyet tarifler pdf bulabilir miyim?

Sitemizde ketojenik diyet tarifler pdf olarak da indirebileceğiniz fit tariflerimiz mevcuttur. Ana sayfadan fit tariflerim bölümüne tıklayarak ketojenik diyet tarifleri sekmesinden bu tariflere ulaşabilirsiniz.

 • Ketojenik diyette sakız çiğnenir mi?

Ketojenik diyette sakız çiğnemenin diyete bir etkisi olmaz. Ketojenik diyette sakız çiğnenir mi, diye soranlar için bu durum şekersiz sakızlar için geçerlidir.

 • Ketojenik diyette yer fıstığı yenir mi?

Ketojenik diyette yer fıstığı veya diğer kuruyemişler dahil edilebilir. Çiğ ve tuzsuz kuruyemişler tercih edilmelidir. Ketojenik diyette yer fıstığı yenir mi, diye soranlar için çiğ ve tuzsuz yer fıstığı ve şeker ilavesiz sade fıstık ezmesi tüketilebilir.

 • Rakı ketojenik diyette içilebilir mi?

Ketojenik diyette karbonhidrat kısıtlanmaktadır. Bu nedenle alkol ve alkollü içecekler tüketilmemelidir. Rakı ketojenik diyet için uygun bir içecek değildir.

 • Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo vermek mümkün müdür?

Diyette kilo kaybı kişiye bağlı olarak değişmektedir. X sürede X kilo kaybı vaatleri maalesef doğru değildir. Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo vermek ise biraz yüksek ve ulaşılamaz bir hedeftir. Ketojenik diyet ile 2 haftada 12 kilo sağlıklı bir sonuç da olmayacaktır.

 • 21 günlük ketojenik diyet veya 28 günlük keto diyet listesi verir misiniz?

Bize en sık gelen sorulardan biri de hazır liste talepleridir. Sizi tanımadan, yaşam koşullarınızı bilmeden, kan değerlerinizi incelemeden diyet tavsiyesi vermek doğru değildir. Nitekim ketojenik diyet herkes için uygun bir diyet değildir. 21 günlük ketojenik diyet listesi veya 28 günlük keto diyet listesi arıyorsanız öncelikle sağlıklı bir süreç geçirmek için mutlaka diyetisyen desteği almalısınız.

 • 1100 kalorilik ketojenik diyet listesi uygulamak doğru mudur?

Diyette kalori hesabı kişiye özel yapılmaktadır. Kişinin cinsiyeti, boyu, kilosu, yaşı, hareket durumu,  kan değerleri gibi birçok önemli unsur bu hesabı etkilemektedir. Bu sebeple 1100 kalorilik ketojenik diyet listesi herkes için uygun olmayacaktır.

 • Ketofasting nedir?

Ketofasting ketojenik diyet ve aralıklı oruç (intermittent fasting) diyetlerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan bir diyet modelidir. Öğün saatleri aralıklı oruca göre düzenlenir ve içerik ketojenik diyet gibi planlanır. Bilimsel destekli bir diyet türü değildir. Ketofasting diyet listesi uzman önerisi olmadan uygulanmamalıdır.

 • 14 günlük ketojenik diyet uygulanabilir mi?

Ketojenik diyette gün sayısı kişiye göre belirlenmelidir. 3 günlük ketojenik diyet listesi , 7 günlük ketojenik diyet listesi, 14 günlük ketojenik diyet listesi veya 15 günlük ketojenik diyet listesi  gibi kısa süreli programlar yapılabilir.

 • Ketojenik diyet listesi diyetisyen kontrolünde mi uygulanmalıdır?

Tüm diyet türleri gibi ketojenik diyet listesi diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Örneğin gebelik, emzirme dönemi, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra problemleri gibi özel durumları olanlar, çocuklar ve yaşlılar ketojenik diyet için uygun olmayan gruptadırlar. Bunun gibi bir çok önemli ve özel durum değerlendirilerek diyetisyen tarafından kişiye özel diyet planlaması yapılmalıdır.

Bunları da Okumalısınız :  Diyetisyenlerimiz Dünyanın Her Yerinde Yanınızda

Ketojenik diyet listesi diyetisyen kontrolünde size uygun gün ve içerikle hedef kilonuza göre programlanırsa başarıya ulaşılacaktır.

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.