İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Kasım Ayında Ne Yiyelim


Soğuyan havalarla birlikte yeni meyve ve sebzeler tezgahlarda yer almaya başladı. Mevsime uygun olan seçenekleri tükettiğinizde sağlığınıza ve bütçenize katkıda bulunmuş olursunuz.  Örneğin havaların değişimiyle birlikte bağışıklığın düşebilmektedir. Kasım ayı sebze ve meyveleri bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilirler. Bu sebeple taze ve mevsime uygun besinlerin tüketimini önermekteyiz.  Ayrıca kasım ayı sebze ve meyveleri ile kilo vermeye destek tarifler de kolayca hazırlanabilir.  Çeşitlenen sebzeler ile zeytinyağlı, fırın tarifler, meyveler ile sağlıklı ara öğünler kasım ayı sebze ve meyveleri ile çok pratik olmaktadır. Fit tariflerimize ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kasım Ayı Meyveleri

Mandalina

Kivi

Portakal

Elma

Armut

Muz

Ayva

Nar

Greyfurt

Cennet hurması

Kasım ayı sebzeleri

Ispanak

Pazı

Lahana

Pırasa

Karnabahar

Brokoli

Kereviz

Havuç

Şalgam

Pancar

Bal kabağı

Kasım ayı meyveleri faydaları nelerdir?

Narenciyeler, Cennet Hurması:

Narenciye grubu en yaygın bulunan kasım ayı meyvelerindendir ve C vitamininden zengindirler.  Cennet hurması da yine bu grup gibi C vitamininden zengindir. C vitamini cilt sağlığı, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonunu destekleme gibi önemli roller üstlenir. Ayrıca anti kanserojen bir vitamindir ve kasım ayı meyvelerinde bolca bulunur.  Ek olarak greyfurt, mandalina, cennet hurması ve portakal lif ve mineraller açısından da zengindir. Bu sayede kabızlık karşıtı olurlar ve tokluk sağlarlar.  Bu kasım ayı meyveleri turuncu rengini aldıkları antioksidanlar açısından zengindir.  Flavonoidler olarak adlandırılan bu antioksidanlar vücudu hücre hasarından korumaya yardım eder.  Hücre hasarı;  hava kirliliği, stres, kötü beslenme gibi durumlardan etkilenir ve yaşlanma, kanser ve kalp hastalığı gibi riskleri arttırabilir. Kasım ayı meyveleri tüketirken narenciyelere yer vermeyi unutmayın.

Elma, Armut:

Elma ve armut diyetlerin ve sağlıklı beslenmenin sevilen meyvelerinden olmaktadır. Birçok renk ve aromada bulundukları için damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Besleyici, astıma karşı koruyucu, kalp sağlığına destek olma gibi faydaları görülmektedir. Yüksek antioksidan ve lif içerirler. Bu sayede kilo vermeye destek olur, diyabet riskini azaltabilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Hatta bazı çalışmalar kanser karşıtı meyveler olduklarını da savunur. Tüm bu sebeplerle kasım ayı meyveleri arasında bulunan elma ve armudu beslenmenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Bunları da Okumalısınız :  Kilo Alma Önerileri

Kivi, Nar:

Kivi ve nar, C vitamini ve yüksek antioksidan içeren zengin meyvelerdendir.  Sadece 1 kivi tüketmek birçok insan için günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. Nar ve kivi ayrıca vitaminler ve antioksidanlar sayesinde bağışıklığı güçlendirir, astıma karşı koruyucu olabilir ve göz sağlığını iyi gelir. Bunlara ek olarak kivi içerdiği actinidin enzimi ve lifler sayesinde sindirime yardımcı olur.  Kasım ayı meyveleri arasında olan kivi ve narın tüketimi yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı görülmüştür. 1 adet kivi sadece 60 kaloridir ve oldukça besleyici olmaktadır. 1 orta boy nar ise 98 kaloridir ve 1 meyve yerine yarım nar tüketilebilir.

Muz, Ayva:

Kasım ayı meyveleri içinde sevilen ve menülere yeni eklenmeye başlayan muz ve ayva da sarı renkleriyle oldukça antioksidan ve sağlık yüklüdürler. Ortak özelliklerinden biri ishale karşı etkili olabilmeleridir. Kabuksuz ayva ve muz tüketimi ishal olan kişilere önerilebilir. Ayrıca iki meyvenin de yarım orta boyu 1 meyve porsiyonu yerine geçer. 1 orta boy muz ve 1 orta boy ayva yaklaşık 110 kalori olmaktadır. Tarçınla lezzet katabileceğiniz muz ve ayvayı kasım ayı meyveleri arasında tüketmeye başlayabilirsiniz. Muzlu tariflerimiz için fit tariflerim sekmesine tıklayabilirsiniz.

Kasım ayı sebzeleri faydaları nelerdir?

Ispanak, Pazı, Lahana:

Salatalara, yemeklere, çorbalara, içeceklere eklenebilen ıspanak, pazı ve lahana sağlık deposu kasım ayı sebzeleri grubunda bulunurlar. Vitamin ve minerallerden zengin olan bu sebzeleri sofralarınıza ekleyemeye başlayabilirisiniz. Bu kasım ayı sebzelerinde K vitamini zengin olarak bulunur. K vitamini kan pıhtılaşmasında, kemik oluşumunda görevlidir. Ayrıca lif açısından da oldukça zengin olan bu sebzeleri bağırsak sağlığınız için tüketebilirsiniz. Ispanak, pırasa ve lahana oldukça düşük kalorilidir ve kilo yönetimi için bu kasım ayı sebzelerini tercih edebilirsiniz.

Pırasa, Karnabahar, Brokoli:

Pırasa, karnabahar ve brokoli bağışıklığı destekleyen kasım ayı sebzeleri arasında yer alırlar. Bu sebzeleri beraber çorba yaparak hem lezzetli hem de sağlık deposu bir lezzet hazırlayabilirsiniz. Ayrıca pırasa ile neler yapılabilir diye soranlar için fırında tarifleri de oldukça lezzetli olmaktadır. Karnabahar, brokoli ve pırasayı fırın tepsisine alıp baharatlar ve peynir ile fırınlayarak tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak pırasa ile neler yapılabilir incelediğimizde mücverden çorbaya her tarife yakıştığını söyleyebiliriz. Örneğin pırasalı mercimek çorbası pırasayı çocuklara da yedirmenin kolay bir yolu olabilir. Yine düşük kalorili kasım ayı sebzelerinden pırasa, karnabahar ve brokoli kilo kontrolüne yardım eder. Zayıflama diyetlerinize, sağlıklı beslenme rutininize ekleyebilirsiniz.

Bunları da Okumalısınız :  Kilo Alma Diyeti

Kereviz, Havuç, Şalgam, Pancar:

Kök sebzelerden kereviz, havuç, şalgam ve pancar aynı zamanda antioksidan deposu diyebiliriz. Ayrıca göz ve cilt sağlığına destek olan A vitamininden zengindirler. Özellikle salatalarda, mezelerde kullanabileceğiniz bu kasım ayı sebzelerini hem çiğ hem de pişmiş değerlendirebilirsiniz. Havuç tarator, şalgamlı salata, portakallı kereviz, yoğurtlu pancar gibi birçok tarif hazırlanabilir. Greyfurt tabanında yeşil elmalı kereviz salatası tarifimiz ise tam bir kasım ayı tarifi olarak sitemizde mevcuttur.  Çocuklarınızın da seveceği bir sunumla kerevizi yemelerini sağlayabilirsiniz. Havuç ve pancar diğer kasım ayı sebzelerine kıyasla enerjileri daha yüksektir, ancak sağlığa olumlu etkileri olduğu için tüketmeyi unutmayın.

Bal Kabağı:

Bal kabağı sebze mi meyve mi tartışmalarına yol açabilir. Ancak önemli olan ondan doğru bir şekilde faydalanmamız olacaktır. Kasım ayı sebzeleri arasında saydığımız bal kabağı, beta karoten, A vitamini, E vitamini ve C vitamininden zengin bir içeriktedir. Bağışıklığı güçlendiren, kansere karşı koruyan bu vitaminler ile kasımdan itibaren kış sonuna kadar beslenmenize ekleyebilirsiniz. Hem de çorbalara ve yemeklere de çok yakışacaktır. Yüksek lifli balkabağı sindirim sorunlarına destek yani kabızlık karşıtı olduğu için de diyetlerde tercih edilebilir.  Kasım ayı sebzelerine göre enerjisi havuç ve pancara benzer. Bu sebeple bol şekerli tatlılar yapmak yerine ballı ve tahinli deneyebilirsiniz. Fit bal kabağı tatlısı tarifimizi de deneyebilirsiniz.

 Özetle;

Mevsiminde ve taze sebze ve meyveleri tüketmek sağlığınıza çok faydalar sağlayabilir. Kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olur, bağırsak sağlığınızı destekler, vitamin ve mineral alımınız tamamlanabilir. Kasım ayı sebze ve meyvelerini de bu ay boyunca beslenmenize dahil edebilirsiniz. Sebze yemekleri, çorbalar, fırın yemekleri yapabilir, salatalara, mezelere ilave edebilirsiniz.  Renkli ve çeşitli beslenerek de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Bunları da Okumalısınız :  ARALIKLI ORUÇ (IF)

 

 Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.