İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Karaciğer Yağlanması


Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması, karaciğerinizde normalden fazla yağ birikmesi durumudur. Normal şartlarda karaciğerde çok az yağ vardır. Yağ birikmesi karaciğer ağırlığının %5-10’u arasına yükseldiğinde karaciğer yağlanması olarak adlandırılır.

Karaciğer yağlanması neden olur?

Karaciğer yağlanmasının yaygın nedeni alkoldür. Alkole bağlı veya alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olarak ikiye ayrılır. Kötü beslenme, hareketsizlik, genetik ve bazı ilaçlar da karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir.  Karaciğer yağlanmasının önemli diğer sebepleri ise obezite, menopoz sonrası dönemde olma, uyku apnesi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir. Karaciğer yağlanmasının nedeni ne olursa olsun diyet ve egzersiz ile kişi ideal kiloya ulaşmalıdır.

Genel olarak, hücre hasarıyla savaşan, vücudunuzun insülini kullanmasını kolaylaştıran ve inflamasyonu azaltan gıdalar, durumu tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Her insan farklı olduğundan; sizin için doğru olan beslenme planı için diyetisyen desteği almayı unutmayın.

Karaciğer yağlanmasının oluşturacağı tehlikeler nelerdir?

Karaciğer yağlanması tedavi edilmediğinde daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Karaciğeriniz iltihaplanır ve karaciğer dokusu zarar görür. Bu aşamaya hepatik steatoz denir. Daha sonrasında karaciğerinizin hasar gördüğü yerde yara dokusu oluşur.  Bu duruma fibroz denir. Geniş yara dokusu sağlıklı dokunun yerini alır. Bu duruma ise karaciğer sirozu adı verilir. Karaciğer sirozu ilerlediğinde ise karaciğer kanseri veya karaciğer yetmezliğine kadar yol açabilir.

Karaciğer yağlanmasında zararlı olan besinler nelerdir?

Karaciğer yağlanması yaşayan kişiler özellikle doymuş yağı yüksek besinlerden uzak durmalıdırlar.

Derili beyaz etler, yağlı kırmızı et, kızarmış yiyecekler, palm yağı, margarin, hayvansal yağlar, rafine şekerli besinler, abur cuburlar, hamur işleri uzak durulması gerekenlerdir.

Karaciğer yağlanmasında faydalı olan besinler nelerdir?

Karaciğer yağlanması olan kişilerde en ideal diyet Akdeniz diyetidir. Bu diyette antioksidan besinler, sağlıklı yağlar, kompleks karbonhidratlar yer aldığı için karaciğer yağlanması diyeti için idealdir.

Bunları da Okumalısınız :  Hamilelikte Beslenme

Balık, balık yağı, ceviz gibi çiğ kuruyemişler, keten tohumu, keten tohumu yağı, yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, zeytinyağı ve avokado karaciğer yağlanması diyeti sürecinde tüketilebilecek faydalı besinlerdir.

Antioksidan olan;  yeşil çay, kahve, sarımsak, meyveler, sebzeler, ay çekirdeği, çiğ badem karaciğer yağlanması diyetine eklenebilir.

Karaciğer için tavsiye edilen takviyeler ise şöyledir;

Çin tıbbında sıklıkla kullanılan bir meyve olan goji berry (kurt üzümü) destek olabilir. Ancak bunun doğru olup olmadığını görmek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kırmızı üzümün kabuğundan elde edilen resveratrol, iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bunun için de daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Selenyum, özellikle brezilya cevizi, kaju ve ton balığında bulunan bir mineraldir. Karaciğer yağlanması diyetine bu besinler dahil edilerek yüksek antioksidan olan selenyum alınabilir.

Devedikeni tohumları silymarin adlı bir bileşik içermektedir. Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerde yapılan çalışmaları bulunmaktadır ancak sonuçlar işe yarayıp yaramadığı konusunda kesin değildir.

Berberin, Çin tıbbında kullanılan bir bitkidir. Bazı çalışmalarda, kolesterol, karaciğer fonksiyonu ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu görülmektedir ama işe yarayıp yaramadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Herhangi bir takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Size uygun olmayan takviyeler sağlığınızı iyileştirmek yerine olumsuz etkiler yaratabilir. Ayrıca doğru miktarda ve doğru şekilde takviye almazsanız bu takviyeler etki göstermeyebilir.

Vitamin ve mineral eksikliklerinizi tamamlayın;

D vitamini:  Kanda düşük seviyedeki D vitamini daha şiddetli karaciğer yağlanmasında rol oynayabilir. D vitamini güneş ışınlarından alınabilir. Ayrıca bazı süt ürünlerine D vitamini ilavesi eklenmektedir. Bir diğer D vitamini kaynağı da balıktır. Ancak D vitamini düşüklüğünde takviye gerekebilir.

Potasyum: Kandaki düşük potasyum seviyesi, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması ile bağlantılı olabilir. Somon ve sardalye gibi balıklar iyi potasyum kaynaklardır. Ayrıca brokoli, bezelye ve tatlı patates gibi sebzeler; muz, kivi ve kayısı gibi meyveler de potasyum kaynaklarıdır. Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri de potasyum bakımından yüksektir. Bu besinleri beslenmeye dahil edebilir, potasyum seviyesi çok düşükse ise hekim kontrolünde takviye alınabilir.

Bunları da Okumalısınız :  Ketojenik Diyetle Zayıflama

Betain:  Çalışma sonuçları biraz karışık olan betain karaciğerinizi yağ birikintilerinden koruyabilir. Buğday tohumu ve karideste bulunmaktadır. Tam buğday ürünler tercih edilebilir.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için alkolden kaçının;

Karaciğer yağlanmasının büyük sebeplerinden biri olan alkol bu durumda hiç tüketilmemelidir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde alkol tüketimi daha ciddi karaciğer hasarına yol açabilir. Özellikle alkole bağlı karaciğer yağlanması olan kişiler doktoruna sormadan alkol tüketmemelidirler.

Karaciğer yağlanmasından sağlıklı kilo vererek kurtulun;

Vücut ağırlığınızın sadece %5’inin düşmesi bile karaciğerinizdeki yağı azaltabilir. Vücut ağırlığınızın %7 ila %10’unu kaybederseniz iltihaplanmayı ve karaciğer hücrelerinizin yaralanma olasılığını azaltırsınız. Hatta hasarın bir kısmını tersine çevirebilirsiniz ancak hızlı kilo kaybı karaciğer yağlanmasını daha da kötüleştirebilir. Diyetisyen desteği ile kişiye özel bu süreçte ilerlenmelidir.

Sağlıklı bir karaciğer için egzersizi ihmal etmeyin;

Karaciğer yağlanması diyetine destek olarak egzersiz yaparak yağ oranını azaltın. Ağırlık kaldırma gibi direnç veya kuvvet antrenmanı egzersizleri de karaciğer yağlanması için ideal olacaktır. Haftada en az 5 gün 30 ila 60 dakika veya daha fazla orta ila yüksek seviyeli aerobik egzersizi ve haftada 3 gün orta ila yüksek seviyeli kuvvet antrenmanını hedefleyin.

Kolesterolünüzün yüksek olmamasına dikkat edin;

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir detay da kandaki kolesterol ve trigliserit(kanınızdaki yağlar) seviyelerini ideal aralıklarda tutmaktır. Sağlıklı, sebzeden zengin, doymuş yağlardan fakir bir beslenmeyi yaşam şekli haline getirin. Düzenli egzersiz yapın. Doktor reçetesi dışında ilaç almayın.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.