İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Kalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme


Kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte yüksek tansiyon ve yüksek kan yağları (kolesterol, trigliserid) görülebilmektedir. Tansiyon sorunları, yüksek kan yağları, yüksek kolesterol, sağlıklı beslenme ve genel olarak sağlığı koruyarak önlenebilecek veya genetik etkisine rağmen geciktirilebilecek durumlardır. Stres, diyabet, obezite, sigara ve kötü beslenme ise kalp ve damar hastalıkları riskini arttırabilmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, egzersiz yapmak, günlük stresi kontrol edebilmek, kalp ve damar hastalıklarını önlemede çok etkilidir.

Hipertansiyon olan kişilerde, beslenme programında tansiyonu dengeleyici beslenme kişiye özel olarak belirlenir. Bu beslenme programında kişinin ağırlık yönetimi, ideal kiloya gelmesi, sağlıklı yaşam tarzı kazanması hedeflenir.

Kan yağlarının yüksek olduğu kişilerde de yine damar tıkanıklığı, kalp krizi riski gelişebilmektedir. Hiperkolesterol ve hipertrigliseridi gibi kan yağlarının yüksekliği, diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir beslenme programı ile daha kontrollü seviyelere getirilebilir. Bu süreçte beslenmeye ek olarak egzersiz çok önemlidir.

Hiperkolesterol ve hipetrigliseridemi diyet listeleri kolesterolden fakir,  düşük yağlı ve sağlıklı beslenme ilkelerine uygun düzenlenir. Ayrıca egzersiz takibi de bir yandan yapılarak kan yağları düşürme hedeflenir. Diyetisyenlerimiz eşliğinde hipertansiyon diyeti, kolesterol diyeti, kalp damar hastalıkları beslenme programları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.