İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

İncir Uyutması Tarifi

İncir içeriği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Ayrıca incir, sindirimi kolaylaştıran lifli bir meyvedir. Tarihler boyunca şifa için tüketilen incir, yaz dönemlerinin vazgeçilmezidir. Tam bir sağlık deposudur. Tatlı krizlerine birebirdir.

1 adet incirin besin değerleri ise şöyledir:

40 gram taze bir incir: 30 kaloridir.

Karbonhidrat: 8 gram

Lif: 1 gram

Bakır: Günlük ihtiyacın %3 ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 2’si

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 2’si

Riboflavin (B2 vitamini): Günlük ihtiyacın % 2’si

Tiamin (B1 vitamin ): Günlük ihtiyacın % 2’si

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 3’ü

K Vitamini: Günlük ihtiyacın % 2’si

40 gram kuru incir ise taze incire göre aynı gramajda daha fazla kalori içermektedir. Kurutulduğunda su kaybettiği ve kütlesi azaldığı için bu durum oluşmaktadır. 1 orta boy kuru incir ve 1 orta boy taze incir enerjisi ise eşittir.

İncirin Sağlık Üzerine Etkileri

İncir, iyi bir bakır kaynağıdır. Bakır, enerji metabolizmasında, kan hücrelerinin yapımında, bağ dokunun ve nörotransmitterlerin oluşumunda görevli hayati bir mineraldir. Cildin genç kalmasına yardımcı olur. Ayrıca bakır, kalp ve damar sağlığı için de önemlidir.

İncir, iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. B6 vitamini, besinlerle aldığımız proteinin yapım ve yıkımında önemli rol oynayan bir vitamindir. Ayrıca B6 vitamini beyin sağlığı için de önemlidir.

İncir, doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Bağışıklık için önemli maddeler içermektedir.

İncir içeriğindeki potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Bu sayede kalp ve damar sağlığı için önemi artmaktadır.

İncir kan şekerini dengelemeye yardımcı olmakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. İncir halk arasında da kabızlık için sıklıkla kullanılan bir meyvedir. İçerdiği lifler sayesinde dışkıyı yumuşatır ve bağırsaktan geçişini kolaylaştırır. Lif içeriği yönüyle aynı zamanda prebiyotik bir besindir.

Bazı çalışmalarda incirin ülseratif kolit belirtilerini azalttığı da görülmüştür.

Bunları da Okumalısınız :  Lübnan Mutfağı Lezzeti: Tabule Salatası

İrritabl bağırsak sendromu – kabızlık döneminde olan 150 kişide yapılan bir bilimsel çalışmada günde 2 kez, 4 tane kuru incir (45 gram)  tüketen bireylerin, tüketmeyen bireylere göre ağrı, şişkinlik ve kabızlık semptomları önemli ölçüde azalmıştır.

İnciri yaz döneminde taze olarak tüketebilirsiniz. Her dönemde ise kuru incirlerle çok lezzetli hafif tarifler yaparak beslenmenize renk katabilirsiniz.

Gelelim bu faydalı meyvemizle yapabileceğiniz harika, şekersiz ama çok tatlı ve besleyici fit tarife, İncir Uyutması tarifimize:

İNCİR UYUTMASI

MALZEMELER (3 porsiyon)

2 bardak süt (500 ml)

6 orta boy kuru incir

Üzerine isterseniz ceviz, fındık, tarçın

Kuru incirleriniz çok sert ise sıcak suda biraz yumuşatın. Kuru incirlerinizi minik minik doğrayın. Sütü mayalanma sıcaklığına kadar (40-45 derece) ısıtın. Ne çok kaynar ne de soğuk olmalı süt.  Doğradığınız kuru incirleri süte ekleyin ve blendırdan geçirin. Kuru incirler iyice ezilsin. Üstünü temiz biz bezle kapatın ve yoğurt mayalar gibi 2 saat kadar dinlendirin. Daha sonra dolapta soğutup afiyetle yiyin.

İNCİR TÜKETİRKEN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

İncirin faydalarını saydık ve oldukça önemli bir meyve olduğu kesin. Ancak bazı durumlarda tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İncir tüketenlerde ishal görülebilmektedir. Bağırsak hareketleriniz normal ise aşırı incir tüketiminden kaçınmalısınız. 1-2 adet incir tüketimi yeterli olacaktır.

İncir, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir. Bu ilaçların etkisini azaltacak olan K vitamini içeriğinden ötürü doktorunuza danışmalısınız.

İncir veya incir yaprağına alerjiniz varsa tüketiminden kaçınmalısınız. Bazı durumlarda alerji sebepleri bilinmeyebilir. Alerjik durumlarda incir tüketimini azaltarak bu durumu kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.