İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Hipoglisemi / Reaktif Hipoglisemi Beslenme Programı


Hipoglisemi, kan şekerinin normal değerlerinin altında olması durumudur. İdeal kan şekeri seviyesi 70-100 mg/dL’dir.  Hipoglisemi genel olarak diyabetik yani şeker hastası bireylerde görülen bir durum olsa da bazı kişilerde diyabet olmadan da hipoglisemi oluşabilir. Kan şekerinin 70 mg/dL’nin altına düşmesi halinde hayati risk olmaması adına kan şekerini hızlıca yükseltmek gerekir.  Hipoglisemide diyet listeleri kan şekerinizin düşmemesi veya düşme durumunda nasıl beslenmeniz gerektiğini içerirken aynı zamanda ideal kiloda olmanızı, sağlıklı ve dengeli beslenmenizi sağlar.

Anormal derecede sinirlenme, kaygı, terleme, açlık durumunda titreme, soluk ten rengi, nabızda artış, baş dönmesi, yoğun açlık hissi gibi belirtiler yaşıyorsanız gün içerisinde hipoglisemi yaşıyor olabilir.

Hipoglisemi sebepleri arasında; diyabette kullanılan ilaçların yan etkisi, insülin dozunun ayarlanamaması gibi durumlarda veya diyabet olmayan kişilerde başka ilaç tedavilerinin yan etkisi, aşırı alkol tüketimi, karaciğer ve pankreas hastalıkları, bazı hormonal bozukluklar, kötü beslenme ve çocuklarda büyüme hormonu eksikliği bulunabilir.

Reaktif hipoglisemi, hipogliseminin yaygın görülen bir türüdür. Reaktif hipoglisemi durumunda yemekten hemen sonra kan şekeri aniden düşebilir. Rafine karbonhidrattan zengin beslenenlerde, bu durum daha sık yaşanabilir. Rafine karbonhidratlar, kan şekerini ani olarak yükseltir ve düşürür. Mide-bağırsak ameliyatları sonrası da reaktif hipoglisemi görülebilmektedir. Beslenme kişiye uygun olarak düzenlendiğinde ve doğru diyet listesi ile reaktif hipoglisemi önlenebilmektedir.

Kan şekeri takibi, diyet listesine uyum ve sağlıklı yaşam süreci hipogliseminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Hipoglisemi veya reaktif hipoglisemi sorunları yaşıyorsanız hipoglisemi diyeti, reaktif hipoglisemi diyeti için bize ulaşabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.