İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği Nedir?


Kronik hastalıklardan muzdarip birçok insan bulunmaktadır. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler fark etmeksizin kronik hastalıklar oldukça yaygındır. Bu kronik hastalıklarla beraber artan inflamasyon, metabolik bozukluklar, enerji eksikliği ve vücut kompozisyonunda bozulma gibi durumlar görülmektedir. Bununla birlikte bu sorunların birçoğu beslenme ile ilgilidir. Besin çeşitliliği açısında fakir beslenme, aşırı tüketime rağmen yetersiz besin alımı zıt görünmesine rağmen ilişkilidirler. Kısacası çok ve içeriği yetersiz beslenmenin yaygınlaşması kronik hastalık riskini de arttırmaktadır. İşte fonksiyonel tıp diyetisyenliği nedir sorusunun temelinde bu durumlara çözüm olmak yatmaktadır.

Fonksiyonel tıp diyetisyenliği kronik hastalıkların iyileştirilmesine bütünsel, kişiselleştirilmiş bir bakış açısıyla odaklanan özel bir beslenme programı eğitimidir.

Fonksiyonel tıp diyetisyeni, kişiye özel beslenme planı, kullanılması gereken gıda takviyeleri, zihin ve beden modaliteleri gibi terapiler uygulamayı öğrenmiş diyetisyenlerdir.

Fonksiyonel tıp diyetisyenleri ve hekimlerinin amacı tek başına hastalığın belirtilerini değil sebebini de ortadan kaldırmaktır. Fonksiyonel tıp karmaşık kronik hastalıkların kökenlerini, önlenmesini ve buna uygun tedavisini anlamaya çalışır.

Fonksiyonel tıp diyetisyenleri ve hekimleri öncelikle laboratuvar tahlillerini incelerler, hastanın detaylı bilgilerini edinirler ve hastalığın sebeplerini incelerler.  Hekim ile iş birliği içinde temel sebeplere uygun ilaç ve takviye edici gıda önerileri yapılır. Beslenme ile ilgili yanlışları düzeltilir ve tedavi edici beslenme programı oluşturulur.

Fonksiyonel tıp diyetisyenleri ve hekimleri kalp ve damar hastalıkları, diyabet, osteoporoz, artrit gibi inflamatuar hastalıklarda depresyon, dikkat bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları, otizm, kronik yorgunluk sendromu, miyaljiler, inflamatuar bağırsak hastalıkları, tiroid hastalıkları, kısırlık, kanser, endokrin hastalıkları ve alzheimer, parkinson gibi nörolojik hastalıkları incelemektedirler. Bu hastalıklarda altta yatan sebeplerin ortadan kaldırılması hedeflenirken yapılan tedavilerin etkinliğinin artmasına da fayda sağlanmaktadır.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.