İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Fit Balkabağı Topları


Balkabağı;  beta karoten, A vitamini, E vitamini ve C vitamininden zengin bir besindir.

Yüksek lifli balkabağı sindirim sorunlarına destek, kabızlık karşıtı olduğu için de diyetlerde tercih edilebilir.

Bağışıklığı güçlendiren kansere karşı koruyan bu vitaminler ile balkabağı önemli bir besin olarak kış döneminde sık tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ancak balkabağı genellikle bol şekerli tüketildiği için daha farklı alternatiflerde balkabağını tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.  Bu alternatiflerden biri olarak size fit balkabağı tarifi hazırladık.

Fit Balkabağı Topları

Malzemeler:

1 su bardağı haşlanmış ve ezilmiş balkabağı

3 yemek kaşığı bal

3 adet tam ceviz içi

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi

Süslemek için sade çubuk kraker

Yapılışı:

Balkabağını dilimleyin ve iyice yumuşayana kadar haşlayın. Daha sonra mutfak robotu veya çatal yardımıyla püre haline getirin. Püre yaptığınız balkabağını derin bir kaba alın. Bal kabağı püresine ceviz kırıklarını ve balı ekleyin. Balkabağınızın ıslaklığına göre miktarları ayarlayabilirsiniz. İyice karıştırıp top haline getirin.  Topların üzerine  parmakla bastırın ve çukur oluşturun.  Krakerleri kırarak her bir topa kısa bir kraker batırın. Şekli tamamlamak için topların üzerine hindistan cevizi ekleyin. Tariften 12-13 adet top elde edebilirsiniz. Keyifli bir ara öğün için fit bir tarif yapmak isterseniz mutlaka deneyin.

Balkabağına benzeyen hem görseli keyifli hem de lezzetli bir tatlı ile sağlıklı fit bir ara öğün yapabilirsiniz.

Peki balkabağının faydaları nedir?

  • Beta Karoten Deposudur

Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşen bir bileşiktir. Özellikle görme fonksiyonları ve üreme sisteminin olması gerektiği gibi çalışması için A vitaminine ihtiyaç vardır. Beta karoten cilt sağlığına da iyi gelir. Ayrıca kalp, akciğer, böbrekler başta olmak üzere iç organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

  • Kansere Karşı Koruyucu Bileşikler İçerir
Bunları da Okumalısınız :  Ara Öğün için Fit Toplar

Balkabağı, antioksidanlarca zengindir. Bu sayede özellikle akciğer ve prostat kanseri başta olmak üzere kansere karşı koruyucu olabilecek bileşikler içermektedir.

  • Bağışıklığı Destekler

Balkabağı beta karotene ek olarak C vitamini, E vitamini, demir ve folat içerir. Bunların tümü bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Daha güçlü bağışıklık ile hücrelerinizin mikroplara karşı daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

  • Hipertansiyona Karşı Yardımcıdır

Balkabağının potasyumdan zengindir. Potasyum, kan basıncını düşürmek için çok önemlidir. Tuzsuz kabak çekirdeği aynı zamanda iyi huylu kolesterol olan HDL kolesterol seviyelerini yükselten mineraller ve bileşikler içermektedir. Bu bileşikler hipertansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

  • Sindirimi Destekler

Balkabağı, lif bakımından yüksek ve kalori bakımından ise düşüktür. Bu sayede tok tutucu diyet dostu bir besin olmaktadır. Diyetinizdeki lif artışı, sindirim sağlığını da destekler, kabızlığa karşı koruyucudur.

  • Daha Sağlıklı Uykuya Yardımcıdır

Kabak çekirdeği, serotonin adı verilen bileşiğin yapılmasına yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir. Serotonin, kendinizi iyi hissetmenize ek olarak, iyi uykuya da destek olan önemli bir bileşiktir.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.