İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Elmanın Sağlığa Etkileri

Elma, besleyici bir meyvedir ve sağlık açısından birçok fayda sunar. Yeşil elma, kırmızı elma, sarı elma gibi renklerine göre isimlendirilir. Yapılan çalışmalar elma ile kanser, diyabet ve kalp hastalığı arasında olumlu etkiler göstermektedir.  Dünya çapında en çok tüketilen meyvelerden olmaktadır.  Tüm mevsimlerde elma bulmak kolaydır. Ekşi, tatlı farklı tatları olduğu için kendinize uygun bir elma çeşidi mutlaka bulabilirsiniz. Genellikle turta, kurabiye, kek, reçel, salata, yulaf lapası veya smoothie gibi tariflerde kullanılmaktadır. Ayrıca dilimlenmiş elma ve fındık ezmesi ile harika bir atıştırmalık olabilir. Elma ile yapabileceğiniz tarifleri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda elmanın sağlığa faydalarını ve merak edilenleri okuyabilirsiniz.

İşte elmanın faydaları:

 • Oldukça besleyicidirler

Tüm elmalar besin açısından zengin meyveler olmaktadırlar.  Yeşil elma veya kırmızı elma gibi tüm çeşitleri düşük kalorilidirler, lif, vitamin ve mineraller açısından zengindirler. Kabuklu tüketildiklerinde alınan lif miktarı artar. Elma aynı zamanda önemli bir antioksidan grubu olan polifenollerden de zengin meyvedir. 1 orta boy (200 gram) elmada aşağıdaki besin maddeleri bulunur:

 • 104 kaloridir.
 • 28 gram karbonhidrat içerir.
 • 5 gram lif içerir.
 • Günlük C vitamini ihtiyacının %10’unu sağlar.
 • Günlük bakır ihtiyacının %6’sını sağlar
 • Günlük potasyum ihtiyacının %5’ini içerir.
 • Günlük K vitamini ihtiyacının %4’ü bulunur.
 • Günlük E, B1 ve B6 vitaminleri için %2-5 kadarını sağlarlar.

 

 • Kilo kaybını destekleyebilir

Bol lifli ve bol sulu olan elmalar bu sayede tok tutmaya destek olurlar. Yeşil elma kilo verdirir mi, soranlar için bu sayede etkili olmaktadır. Kırmızı elma kilo aldırır mı, sorusunu da sıkça alırız. Ancak elmanın rengi bunu değiştirmez. Kırmızı veya yeşil elma fark etmeden elmanın kilo verme diyetlerine desteği bulunur. Bir çalışmada elmaları meyve olarak yemek ve aynı miktarda elma suyu içmek incelendiğinde elma yiyenlerin daha fazla tok kaldığı görülmüştür. Bunun sebebi bütün elmanın midede daha uzun süre kalması olmaktadır. Araştırmalar, elma yemenin, beden kitle indeksini önemli ölçüde azaltabileceğini ve bu sayede kalp hastalığına karşı koruyucu olduğunu da öne sürüyor. Ayrıca elmadaki polifenoller aynı zamanda obezite karşıtı etkilere de sahip olabilir.

 • Kalp sağlığını koruyucudur

Hem yeşil elmanın faydaları hem de diğer elmaların etkileri incelendiğinde elmalar daha düşük kalp hastalığı riskiyle ilişkilendirilmiştir. Yapılan araştırmalar, günde 100-150 gram bütün elma yiyenlerde kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerinin daha az olduğunu göstermektedir. Bunun önemli bir sebebi elmaların çözünebilir lif içermeleri olabilir. Çünkü bu lifler aynı zamanda daha düşük kalp hastalığı riskiyle de ilişkili görülmektedir. Diğer bir sebep ise elmaların içeriğindeki polifenol bileşikleridir. Bunlardan bazıları kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar aynı zamanda yüksek polifenol alımını daha düşük felç riskiyle ilişkilendirmiştir. Yapılan başka bir çalışma da elma yemenin felç riskini azalttığını gözlemlemiştir.

 • Daha düşük diyabet riskiyle bağlantılı olabilir

Antioksidan ve liflerden zengin besinleri yemek aynı zamanda tip 2 diyabet riskini azaltabilir.  Bir araştırma derlemesi, elma ve armut yemenin tip 2 diyabet riskini %18 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Haftada sadece bir porsiyon tüketmek bile riski %3 oranında azaltabilir. Elmalardaki yüksek miktarda bulunan polifenol olan Kuersetin bu faydalı etkiye yol açmaktadır. Yeşil elma veya sevdiğiniz başka renk bir elma tüketmeniz fark etmeyecektir.

 • Bağırsak sağlığını iyileştirebilir

Sağlıklı bir bağırsak genellikle daha iyi sağlığın anahtarıdır. Elmalar, bağırsak sağlığına destek prebiyotik görevi gören bir lif türü içerir. Bu lif pektin olarak adlandırılır. Diyet lifi sindirilemediğinden pektin kolonunuza bozulmadan ulaşır ve iyi bakterilerin büyümesini destekler. Özellikle bağırsaklarınızdaki iyi huylu bakterilerin kötülere oranını artırır. Yapılan araştırmalar, elmanın bağırsak mikrobiyotasını faydalı bir şekilde değiştirerek obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.  Bağırsağı desteklemek isteyenler ve diyette elma ne zaman yenmeli merak edenler için ara öğünlere ilave etmek faydalı olabilir.

 • Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Kansere karşı sarı, kırmızı ve yeşil elmadaki antioksidanlar akciğer, meme, sindirim sistemi gibi belirli kaner türleri için faydalı etkiler sunabilir.  Yapılan araştırmalar, bu etkilerin, kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen elmadaki antioksidanlardan kaynaklandığını göstermektedir.  Ayrıca kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma, daha yüksek elma tüketiminin daha düşük kanser ölümü ile bağlantılı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, elma ile kanserin önlenmesi arasındaki olası bağlantıyı daha iyi anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 • Astımla mücadeleye yardımcı olabilir

Antioksidan bakımından zengin sarı, kırmızı ve yeşil elmalar, alerjik astıma bağlı solunum yolu inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. Elma kabuğu, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve iltihabı azaltmanıza yardımcı bir antioksidan olan Kuersetin açısından zengindir. Teorik olarak bu bileşik elmaları bronşiyal astıma karşı etkili hale getirebilir. Bunu destekleyen deneysel çalışmalar, kuersetinin astım ve sinüzit gibi alerjik inflamatuar hastalıklar için uygun olabileceğini öne sürüyor. Yine de konuyla ilgili daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 • Beyin sağlığına destek olabilir

Elmalardaki Kuersetin beyninizi oksidatif stresin sebep olduğu hasarlardan koruyabilir. Bazı çalışmalar Kuersetinin Alzheimer hastalığına karşı bazı önleyici özelliklere sahip olabileceğini öne sürüyor. Yine de sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 2020 tarihli sistematik bir incelemeye göre de elma gibi daha fazla sebze ve meyve tüketmek zihinsel sağlığınıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, günlük meyve ve sebze alımına yönelik uzman görüşler ve çalışmalar, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimini önerirler. Buna ek olarak, 2022 yılında Britanya’da yapılan bir araştırma, diyetlerinde daha az sebze ve meyve tüketen ergenlerin zihinsel sağlıklarının daha kötü olduğunu göstermiştir.

 • Sindirim hastalıklarına karşı yardımcı olabilir

Elma gibi meyvelerin tüketimi gastroözofageal reflü hastalığına yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Birçok çalışma, elma tüketiminin, yemeğin daha iyi sindirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca elma tüketmek kabızlığın çözülmesine yardımcı olabilir. Sindirim hastalığı olan kişilerde ise yeşil elma gibi ekşi elmalar yerine daha tatlı elmalar önerilebilir. Ayrıca gebelikte elma yemek de sindirim sağlığına destek olabilir. Gebelikte de elmanın faydalarını görebilirsiniz.

Bunları da Okumalısınız :  Okul Çağı Çocuklarda Beslenme

 

 

 

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.