İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Elma Sandviç Tarifi

Elmalar, mutfakta çok yönlü kullanılabilecek meyvelerdir. Birçok renk ve aromada bulunabilirler ve bu sayede damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Besleyici, astıma karşı koruyucu, kalp sağlığına destek olma gibi birçok araştırmada gösterilmiş faydaları vardır. Yüksek antioksidan ve lif içeren elma kalori olarak da düşüktür. Bu sayede kilo vermeye destek olur, diyabet riskini azaltabilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Hatta bazı çalışmalarda kanser karşıtı bir meyve olduğu savunulur. Sağlığa etkileriyle ilgili yapılan son çalışmalarda da Alzheimer ve bunama risklerini de azaltabileceği görülmektedir. Tüm bu sebeplerle elmayı beslenmenize eklemenizi tavsiye ederiz. Elma kalori olarak da çok yüksek olmadığı için zayıflama diyetlerinde de sıkça tercih edilir.  Elma ile diyet tarifler için sitemizdeki diğer seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Tüm diyetlerinize ekleyebileceğiniz fit tarifimiz ise şöyle:

MALZEMELER (2 KİŞİLİK)

1 adet yeşil elma

1 yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesi

1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Tarçın

YAPILIŞI:

Öncelikle elmaları yatay olarak yuvarlak tekerlek biçiminde dilimleyin. Orta kısmını bıçak yardımıyla temizleyin. Daha sonra elma dilimine fıstık ezmesini sürün. Üst kısma yulaf ezmesini de serpin. 2. elma dilimini üzerine sandviç şeklinde kapatın. En son üst kısma tarçın serpin. Bunu diğer elma dilimleri için de tekrarlayın. Ve fit tarifimiz hazır. Diyetlerinizde kullanabileceğiniz elma kalori olarak yüksek olmamakla beraber faydaları için de tercih edilir. Bir elma kaç kalori, soranlar için 150 gramlık bir yeşil elma 78 kalori enerji içerir. 1 kişilik elma sandviç tarifimiz ise 104 kalori olmaktadır.  İster kilo verme diyetlerinize ister sağlıklı beslenmenize, çocuklara, gebelere ve herhangi bir özel durumu olmayan herkese uygun bir fit tarif olmaktadır.

1 tatlı kaşığı fıstık ezmesini 10 gram ve 59 kaloridir. Fıstık ezmesindeki bu kalori genellikle sağlıklı yağlardan alınmaktadır. İçeriğindeki yağlar kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olmaktadır.  Ayrıca 10 gramında 2,5 gram protein içeren fıstık ezmesi iyi bir bitkisel protein kaynağı olarak da görülmektedir. Günde ortalama 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi tüketmek vejetaryen veya vegan olanlar için ara öğünlerde önerilebilir. Marketlerde oldukça çeşitli görebileceğiniz fıstık ezmesini satın alırken içindekilere dikkat etmelisiniz. İçeriğinde beyaz şeker, şurup, palm yağı, katkı ve koruyucu maddeler ilave edilmiş olabilir. Bu çeşitleri almamaya özen göstermelisiniz. Tatlı bir fıstık ezmesi isteyenler ballı seçenekleri tercih edebilirler.

Bunları da Okumalısınız :  Serinleten Yaz Tarifleri

 

 

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.