İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?


İş ve sosyal hayat koşturmacası arasında sağlığınız ve kendiniz için en önemli konulardan biri egzersiz yapmaktır. Sadece kilo vermek için değil sağlığı iyileştirmek, yaşam kalitesini arttırmak ve hatta kas kazanımını sağlamak için de egzersiz yapılmalıdır.

Öncelikle egzersizde asıl önemli olan sizin programınıza uyan bir zaman olması ve buna bağlı kalarak egzersizde devamlılık kazanmaktadır. Düzenli ve devamlı  egzersiz yapmak aslında egzersizi hangi saatte yaptığınızdan daha önemli bir konudur.

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, 2.680 üniversite öğrencisinin 15 haftalık bir egzersiz programının tamamlanmasıyla meydana gelen değişiklikleri izlenmiştir. Yapılan egzersiz her hafta olmak üzere, 3 gün 30 dakikalık kardiyo egzersizlerini içeriyordu. Bu süreçte öğrencilerden yeme alışkanlıklarını değiştirmeleri istenmedi.  Yine de egzersiz programına bağlı kalan öğrencilerin,  işlenmiş et ve kızarmış yiyecekler gibi sağlıksız besinleri daha az tercih ettikleri görüldü.

Bulgular, egzersizin sağlıklı beslenmeye nasıl ilham verebileceğini gösteriyor. Egzersiz yapmak, gün boyunca daha sağlıklı besinler seçmenizi teşvik edebilir.

Tüm bunlara ek olarak yapılan çalışmalarda kilo kaybı, yağ yakımı ve uyumluluk açısından egzersiz saatleri etkisini sizin için derledik. Bu yazımızda sizin için gün içinde ne zaman egzersiz yapılmalıdır sorusunu inceleyeceğiz.

Sabah Egzersiz Yapmak

Sabahları egzersiz yapmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle sabah egzersiz yaptığınızda, daha güne başlamadan antrenmanınızı  bitirmiş olursunuz. Güne daha enerjik başlarsınız. Bütün gün ertelemek yerine, sabah güne başlamadan önce spor yapmak gün içinde daha rahat hissetmenizi sağlar. İşlerinizi ve diğer aktivitelerinizi yapmak için ise günün diğer tüm saatleri size kalmış olacaktır.

Yapılan çalışmalar sabah saatlerinde egzersiz yapma fikrini desteklemektedir. Medicine and Science in Sports and Exercise’da yayınlanan bir araştırma, kadınların sabah ilk iş olarak egzersiz yaptıktan sonra yiyeceklere nasıl tepki verdiğini incelemiştir. İdeal vücut ağırlığına sahip veya obez olan katılımcılar 45 dakika boyunca hızlı yürüdüklerinde, egzersiz yapmadıkları zamana kıyasla lezzetli görünen yemek fotoğraflarıyla daha az ilgileniyordu. Buna ek olarak katılımcıların sabah egzersiz yaptıklarında, sabah egzersiz yapmadıkları günlere göre gün içindeki fiziksel aktivitelerinde de daha aktif oldukları gözlemleniyordu.

Bunları da Okumalısınız :  Hızlı Kilo Alma İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Araştırmalar, akşamları fitness yapmayı arttırmanın uykunuzu tehlikeye atabileceğini gösteriyor. Egzersiz, kalp atış hızınızı ve vücut ısınızı artırır. Bu durum gece geç saatlerde yapılan egzersiz seanslarının, uykuya dalmayı engelleyebileceği anlamına geliyor. Araştırmalar, öğleden sonra veya akşam geç saatlere kıyasla sabah 7’de egzersiz yapmanın, bireylerin geceleri daha kaliteli uyumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sabah egzersiz yapmanın faydaları arasında artan metabolizma hızı da yer alır. Bu sayede gün içinde daha fazla enerji yakabilirsiniz.

Sabahları ilk iş olarak egzersiz yapmayı öneren bir başka çalışmada, sabah aç karnına egzersiz yapmanın daha fazla yağ yakabileceğini savunulmaktadır. Egzersizi aç karnına yapanların, tok karnına egzersiz yapanlara göre daha fazla vücut yağı yakabileceğini belirtilmektedir. Aç karnına egzersiz yapmak sabah saatlerinde en başarılı olabileceğiniz zamandır.

ÖZETLE;

Doğru egzersiz zamanı yaşam tarzınıza ve tercihinize göre değişebilir. Sabah egzersiz yapmanın daha sık önerilse de gün içinde egzersiz yapmanızda da bir sakınca yoktur.

Egzersiz Yapmanın Sağlığa Etkileri

Sabah egzersiz yapmak daha kolaydır.

Sabah saatlerinizde dikkat dağıtıcı etmenler, telefon görüşmeleri, beklenmedik iş durumları olma ihtimali daha düşüktür. Bu sebeple sabah rutinine egzersiz eklemek daha sürdürülebilir olmaktadır.

Ayrıca yaz aylarında özellikle dışarıda yapılan egzersizler için sıcaklığın en uygun olduğu saatler sabah saatleridir.

Egzersiz yapmak gün içindeki beslenmenizi olumlu yönde etkileyebilir.

Düzenli yapılan egzersizler gün içindeki besin seçimlerinizi etkileyebilir.  Yapılan çalışmalarda egzersiz yapmanın yeme alışkanlıklarını olumlu yönde etkilediği belirtilmektedir. Bu sayede düzenli yaptığınız egzersizler ile gün boyu daha sağlıklı beslenmeye kendinizi teşvik edebilirsiniz.

Sabah yaptığınız egzersiz daha dinç hissetmenizi sağlayabilir.

Sabah yapılan egzersizlerde vücudun hormonal dalgalanmaları daha dengede olabilir. Örneğin kortizol hormonu sabahları yükselir ve akşama doğru azalır. Bu hormon daha dinç olmanızı sağlar. Kortizol stres hormonu olarak adlandırılsa da aşırı veya çok az salgılanması dışında böyle bir etki yapmaz.

Uyku düzeniniz normal ise sabah egzersizleri hormonal açıdan iyi bir seçim olabilir.

Düzenli egzersiz yapmak daha fazla enerjik hissetmenizi sağlar.

Düzenli yapılan egzersizler yorgunluğu azaltmak ve sizi enerjik tutmak için idealdir. Bu sayede kalp ve damar sağlığınızı, dayanıklılığınızı ve genel sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

Bunları da Okumalısınız :  Hamilelikte Beslenme

Egzersiz odaklanma gücünüzü arttırmaktadır.

Düzenli egzersizler ne zaman yaptığınız fark etmeksizin odaklanmanızı sağlar  Yine egzersiz konsantrasyonunuzun artmasına da destek olur.

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir araştırma, sabah egzersizinin dikkati, görsel öğrenmeyi ve karar vermeyi geliştirdiğini göstermiştir.

Yapılan çalışmada, katılımcılar koşu bandında 30 dakikalık sabah yürüyüşü yaptılar ve bazı günler yürümediler. Daha sonra  8 saatlik uzun süreli oturma süreçleri izlendi. Sabah egzersizi olan günler, özellikle düzenli molalar verildiğinde, gün boyunca daha iyi odak ile ilişkilendirildi.

Düzenli fiziksel aktivite ile daha az stresli olursunuz.

Egzersiz yapan bireylerde daha iyi bir ruh hali gözlenmiştir. Egzersiz sırasında üretilen bazı nörotransmitterler verdır. Endorfin adı verilen nörotransmitter “iyi hissettiren madde” olarak tanımlanabilir. Bu sayede egzersiz sonrası endişeli ruh hali azalmaktadır.

Egzersiz yapmak zayıflamayı destekler.

Kilo kaybı için diyetin yanı sıra fiziksel aktivite de oldukça önemlidir.

EBioMedicine’de yayınlanan küçük bir çalışmaya göre, sabah egzersizleri kilo vermek için en iyisi olabilir. Bu çalışmada, 10 genç erkek sabah, öğleden sonra ve akşam ayrı zaman dilimlerinde egzersiz yapmıştır. Araştırmacılar, bu kişiler arasında 24 saatlik süre boyunca yağ yakımının en yüksek olduğu zamanı incelemişlerdir. Sonuç olarak sabah kahvaltıdan önceki dönem egzersiz yapanlarda yağ yakımının en fazla olduğu dönemdir.

Özetle yağ yakımını desteklemek için egzersiz önemlidir. Yağ yakımını arttırmak isterseniz sabah egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

Düzenli egzersiz iştah kontrolüne destek olabilir.

Genel olarak egzersiz yapmak, açlık hormonu olan ghrelini azaltarak iştahınızı düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca peptit YY ve glukagon benzeri peptit-1 gibi tokluk hormonlarını da arttırır. Bu sayede iştah kontrolü yapmanızı kolaylaştırır.

Medicine & Science in Sports & Exercise’da yayınlanan bir çalışmada, 35 kadın sabahları 45 dakika koşu bandında yürümüş ve beyin dalgaları incelenmiştir. Bu süreçte katılımcılara herhangi bir görsel (çiçek gibi), yiyecek fotoğrafları gösterilmiş ve beyin dalgaları ölçülmüştür.

Bunları da Okumalısınız :  Kaç Kalori Yaktırır?

Bir hafta sonra sabah egzersizi yapılmadan beyin dalgaları ölçme işlemi tekrarlanmıştır. Araştırma sonucunda, sabahları egzersiz yapmadıklarında kadınların beyinlerinin yemek fotoğraflarına daha güçlü tepki verdiği görülmüştür.

Özetle egzersiz yapmanın daha kolay iştah kontrolü sağlayabileceği düşünülmektedir.

Düzenli egzersiz yapanların gün içinde daha aktif oldukları görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda güne egzersizle başlayanların gün içinde daha hareketli ve aktif olduğu tespit edilmiştir.

Düzenli egzersiz kan şekerini dengeleyebilir.

Diyabet Bilimi ve Teknolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, sabah egzersizinin tip-1 diyabet (DM) üzerindeki etkisine bakmıştır. Çalışmada, tip-1 DM’li 35 yetişkin, sabah ve öğleden sonra koşu bandı egzersizlerinden oluşan iki ayrı egzersiz yapmıştır.

Sabah egzersizleri  öğleden sonraki seanslarla karşılaştırıldığında, daha düşük hipoglisemi riskine neden olmuştur.

Tip-1 diyabet hastalarında kan şekeri dengesizlikleri sık görülmektedir. Özellikle egzersiz kontrolsüz yapılırsa hipoglisemi riski oluşur. Bu sebeple spor yaparken sabah egzersizleri tercih edilebilir.

Düzenli egzersiz ile tansiyon dengesi sağlanabilir.

Dünyada yaygın ve riskli damar hastalıklarından biri hipertansiyondur.  Yapılan çalışmalar özellikle sabah egzersizlerinin tansiyonu dengelediğini göstermiştir.

SONUÇ OLARAK

Yapılan çalışmalar sağlığı iyileştirmek ve yağ yakımı için özellikle sabah egzersizini önermektedir. Ancak sabah saatleri sizin için uygun değilse günün herhangi bir saati de egzersiz sağlığınız için önemlidir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz sağlığınız için yapacağınız en önemli yatırımlardır.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.