İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Diyette Merak Edilenler


Hangi besin kilo aldırır, hangi besin kilo verdirir gibi soruları sık sık yanıtlıyoruz.  Sizlerden en sık gelen soruları ise bu yazımızda toparladık. Merak ettiğiniz besin gramları, besin kalorileri, kilo almaya veya vermeye katkıları için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Rus salatası kilo yapar mı?

Rus salatası kilo aldırır mı sorusunun yanıtı öncelikle salatanın içerisine giren besinler önemlidir. Rus salatası mayonez, bezelye, havuç, patates garnitürü ve yoğurt temelli bir salata – meze tarifidir. Mayonez yağlı ve kalorili bir sostur. Zayıflama diyetlerinde tüketimi tercih edilmemektedir. Bu yüzden rus salatası kilo aldırır mı diye endişeleniyorsanız mayonez yerine süzme yoğurt kullanabilirsiniz. Mayonezsiz yaptığınız rus salatasının yağını ve kalorisini azaltmış olursunuz. Bu sayede rus salatası kilo yapar mı diye endişe etmenize gerek kalmaz.

Özetle rus salatası diyette yenir mi diye soranlar için içindeki malzemeleri ve yediğiniz miktarı dengede tutarak tabii ki diyette de rus salatası yiyebilirsiniz.

 • Susam kilo aldırır mı?

Susam kilo yapar mı veya yağlı tohumlar kilo aldırır mı diye endişelenen kişiler oldukça fazladır. Susam, keten tohumu, çörekotu gibi tohumlar çoğu zaman az miktarlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple tek başına kilo aldırırlar diyemeyiz ancak susamlı simit veya susamlı beyaz unlu besinler yediğinizde kilo vermeniz zorlaşabilir veya beslenmeniz dengesiz ilerliyorsa bu besinler kilo almanıza katkıda bulunabilirler. Yani tek başına susam kilo aldırmayacaktır. Susam kilo aldırır mı sorusunun yanıtı daha çok susamı hangi yiyecekle tükettiğinize bağlı olarak değişmektedir.

 • Somun ekmek kilo aldırır mı?

Somun ekmek kilo aldırır mı veya beyaz unlu ekmek kilo aldırır mı soruları oldukça merak edilmektedir. Zayıflama diyetlerinde kişinin özel durumuna göre tam tahıllı ekmekler tercih edilmektedir ancak özel durumlarda beyaz un tercih edilen kişiler de mevcuttur. Buna rağmen kilo vermek mümkün olabilmektedir. Özetle hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz veya kilo verdirmez. Somon ekmek liften fakir ve dolayısıyla tok tutuculuğu düşük bir ekmek çeşididir. Bu sebeple ihtiyacınızdan fazlasını yediğiniz halde doymayabilirsiniz. Somon ekmek yediğiniz öğün sonrası da daha hızlı acıkabilirsiniz. Somun ekmek kilo aldırır mı diye soranlar için yine yediğiniz miktar önemlidir.

 • Tavukgöğsü tatlısı kilo aldırır mı?

Tavukgöğsü tatlısı kilo aldırır mı veya tavukgöğsü tatlısı diyette yenir mi gibi sütlü tatlılarla ilgili sorular da çok sık almaktayız. Sütlü tatlılar şerbetli ve hamurlu tatlılara göre daha az şekerli ve daha az kalorilidirler. Sütlü tatlılara kazandibi, tavukgöğsü tatlısı, sütlaç, muhallebi gibi seçenekler örnek verilebilir ancak bu tatlılar her gün veya çok sık tüketilirse zayıflama diyetinde kilo vermeniz zorlaşacaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa haftada 1-2 gün yediğiniz sütlü tatlı kilo almanıza neden olmayabilir. Tavukgöğsü tatlısı diyette yenir mi diye soranlar için de öncelikle diyetisyenlerine danışmalarını tavsiye ederiz.

 • 1 gün diyeti bozmak kilo aldırır mı ?

1 gün diyeti bozmak kilo aldırır mı veya 1 gün aç kalmak kaç kilo verilir soruları da çok sık sorduğunuz sorulardan ve diyetle ilgili endişelerdendir. Kilo alma ve kilo verme süreci 1 gündeki yediklerinizle tamamen değişmez. 1 gün diyeti bozup ertesi günü hemen tartılmak tartıda yüksek rakamlar görmenize neden olabilir ancak diyetinize devam ettiğinizde kalıcı olarak kilo almayı engellemiş olursunuz. Yine aynı şekilde 1 gün aç kaldığınızda tartıda daha hafif çıkabilirsiniz fakat bu da geçici bir durumdur. Diyet ve zayıflama süreci bütün olarak düşünülmelidir. Sürekli diyeti bozmak kilo aldırabilir ya da sürekli aç kalmak sağlığınızı bozabilir. Zayıflamak ve sağlıkla ilerlemek için diyetisyen desteği almayı unutmayın.

 • Konserve mısır kilo aldırır mı?

Konserve mısır kilo aldırır mı veya koçan mısır kilo aldırır mı gibi sorularda yine tüketim miktarınız çok önemlidir. Aşırı miktarda tüketmediğinizde ve sürekli yemediğinizde konserve mısır tek başına kilo aldırmaz. Örneğin salatalara 1 yemek kaşığı kadar eklenebilir.

 • Ketçap mayonezli makarna kilo aldırır mı?

Ketçap mayonezli makarna kalori olarak oldukça yüksek kalorili olmaktadır. Ketçap mayonezli makarna kalori ve içerik olarak zayıflama diyetlerine pek uygun bir tarif değildir. Sürekli olarak soslu makarnalar tüketmek kilo almaya neden olabilmektedir. Onun yerine sadece haşlanmış süzülmüş tam tahıllı makarnayı ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.

 • Kuru maya kilo aldırır mı?

Kuru maya kalorisi olmayan bir üründür.  Bu durumda tek başına kilo aldırmaz ancak kuru maya unlu besinlerle beraber kullanılır ve bu mayalı unlu besinleri sürekli tüketmek kilo almaya neden olabilir. Ayrıca mide problemi olan kişilerde kuru maya şişkinlik gibi problemler yaratabilir.

 • Lapa pilav kilo aldırır mı?

Lapa pilav kilo aldırır mı veya yağsız pilav kilo aldırır mı soruları genellikle egzersiz yapan kişilerden gelmektedir. Egzersiz sonrası kasların toparlanması için protein ve karbonhidrat dengeli öğünler önerilmektedir ancak zayıflama diyetinde pirinç gibi nişastalı besinler sık önerilmemektedir. Bu sebeple zayıflamaya çalışıyorsanız yağsız veya lapa pilav tüketiyor olsanız da porsiyon kontrolü yapmaya özen gösterin. Size uygun miktarda ve hedefinize göre, egzersiz türüne göre beslenme planlanmalıdır.

 • Milföy kilo yapar mı?

Milföy oldukça yağlı ve beyaz unlu bir hamurdur. Milföy kilo yapar mı sorusu yine tükettiğiniz miktara bağlıdır. Zayıflama diyetinde milföy hamuru tercih edilmemektedir. Milföy sağlık açısından ve kilo almamak için çok sık tüketilmemesi gereken yağlı bir hamurdur.

 • Nargile kilo aldırır mı?

Nargilenin kalorisi yoktur. Nargile kilo aldırır mı için hayır diyebiliriz ancak genel sağlığa zararlı olan sigara ve nargile gibi ürünler özellikle akciğerinizi olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden tüketilmemesi önerilir.

 • 1 kase çekirdek kilo aldırır mı? 1 kase çekirdek kaç gram?

1 kase çekirdek yaklaşık 150 gram çekirdek içerebilir.  Sürekli olarak ve fazla miktarda çekirdek tüketmek kilo almayı destekleyebilir. Çekirdek yağlı bir tohum olduğu için tuzsuz ve 1 küçük avuç kadar tercih edilmelidir. Örneğin ara öğünde 1 avuç kadar tuzsuz çekirdek ideal olabilir.

 • Napoliten soslu makarna kalori olarak yüksek midir?

Napoliten soslu makarna kalori olarak oldukça yoğundur. Napoliten sos içeriğinde salça, domates, fesleğen gibi malzemeler vardır. 1 orta tabak napoliten soslu makarna 400-450 kalori arasındadır. Kilo verme diyetlerinde napoliten soslu makarna tüketilecekse porsiyona dikkat edilmelidir.

 • Dövme pilavı kalori olarak yüksek midir?

Dövme pilavı kalori olarak bulgur ve pirinç pilavına benzerdir. Bir tabak dövme pilavı ortalama 450-500 kaloridir. Kilo verme diyetlerinde dövme pilavı için porsiyona dikkat edilmelidir.

 • 200 gr pirinç kaç karbonhidrat içerir? 1 kase pilav kaç gram? 100 gram pilav kaç kaşık?

1 kase pirinç pilavı yaklaşık 6 yemek kaşığı olarak düşünülürse 100 gram civarında olacaktır.  200 gram çiğ pirinç 160 gram karbonhidrat içermektedir. 200 gram pirinç pilavı ise 50 gram karbonhidrat içermektedir.

 • 1 adet tavuk göğsü kaç gram?

Tavuk göğsü az yağlı protein kaynağı olan bir et grubudur. Bu sebeple diyetlerde 1 adet tavuk göğsü kaç gram sorusu oldukça sorulmaktadır. 1 adet derisiz tavuk göğsü ortalama 200 gramdır.

 • 1 bağ maydanoz kaç gram?

Maydanoz boyutu standart değildir. Ortalama 1 demet maydanoz 150 gramdır.

 • Hurma şekeri kilo aldırır mı?

Hurma şekeri kalori olarak çok yüksek değildir. 1 adet hurma şekeri kalorisi 30-35 kaloridir. Hurma şekeri kalori olarak 4-5 küp şekere eş değerdir ancak çok sık ve fazla tüketilmemelidir.

 • Hurma özü kalorisi kaçtır?

Hurma özü diyet tatlılarda da kullanılan bir alternatiftir. Meyve özleri meyve şekerinden zengin olduğu için aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Beyaz şekere alternatif olabilen hurma özü kalorisi 100 gramda 272 kaloridir.

 • Oynamak kilo verdirir mi?

Oynamak kaç kalori yaktırır veya oynamak kilo verdirir mi soruları öncelikle dans etmek olarak bakıldığında süre ve türe göre değişmektedir. Tempolu yapılan hareketler kalori yakmaya yardımcıdır. Örneğin genel bir dans ile saatte 200-300 kalori yakabilirsiniz.

 • 1 ayda kaç kilo verilir hesaplanır mı?

1 ayda kaç kilo verilir hesapla gibi uygulamalar veya sorular çok doğru cevabı olmayan sorulardır. Kilo verme hızı kişiden kişiye değişebilmektedir. Genellikle ortalama 2-6 kg arası vermek hedeflenebilir.

Bunları da Okumalısınız :  Gastritte Beslenme Önerileri


Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.