İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Diyetle İlgili Merak Edilenler


Danışanlarımızın bize en sık sorduğu soruları, diyetle ilgili en merak edilen soruları sizler için hazırladık.

 • Öğünler arası kaç saat olmalı?

Danışanlarımızdan en sık gelen sorular arasında öğünler arası kaç saat olmalı sorusu geliyor. Öğünler arasındaki saati belirlerken kişiye özel hareket etmekteyiz.  Kişinin özel bir durumu yoksa süre 4-6 saate kadar uzayabilirken bazı durumlarda 2-3 saat arayla beslenme kullanmaktayız. Genel bir saat aralığı belirleyecek olursak ana öğün ve ara öğün arasında 3-4 saat ara olması ideal olacaktır.

 • Yağ yakan ara öğünler nelerdir?

Yağ yakımı tek başına bir besin ya da bir tarif ile olmaz. İhtiyacınız kadar ara öğün tüketimi önemlidir. Tam tahıllı besinler, taze meyveler ara öğünde tercih edebileceğiniz sağlıklı besinlerdir. Yağ yakan ara öğünler isteyenler için ise ara öğüne yeşil çay gibi bitki çayı eklemek, egzersiz yapmak, yoğurt tüketmek önerebileceğimiz durumlardır.

 • Homa hesaplama nasıl yapılır?

Homa hesaplama, insülin direnci şüphesi olan kişiler için yapılmaktadır.  Homa veya homa-ır değeri 2.5 in üzerinde ise insülin direnci vardır, diyebiliriz. Homa hesaplama açlık kan şekeri ve insülin değeri ile yapılmaktadır. Açlık kan şekeri ve insüline en az 8 saat aç kalarak kan tahlilinde bakılmaktadır. Daha sonra açlık kan şekeri ile insülin değeri çarpılıp 405 sayısına bölünür. Bu hesap homa hesaplamadır.

 • Hangi besinler vücuttan kilolarca ödem atar?

Ödemin yaygın sebepleri hareketsizlik, uykusuzluk, az su tüketimi olabilmektedir. Bu durumları düzenlediğinizde vücudunuzdaki ödem atılmış olur. Yeşil çay, ananas, su, maydanoz, limon, zencefil ödem atıcı besinlerdendir.  Ancak vücudunuzda kilolarca ödem olduğunu düşünüyorsanız altta yatan bir rahatsızlığınız olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü bu durumda önemli olur.

 • Sezaryen sonrası kilo verenler nasıl ilerliyor?

Diyet süreçlerimizle ilgili sezaryen veya normal doğum sonrasında nasıl kilo verilir gibi sorular da almaktayız. Öncelikle belirli bir kalıp olmadan kişiye özel diyetlerle ilerlemekteyiz. Her birey farklıdır ve sezaryen doğum diyetinizi belirlemede tek başına yeterli bir yaklaşım olmayacaktır. Kan değerleriniz, yağ oranınız, vücut tipiniz, emzirme süreciniz gibi sezaryen doğum sonrası baktığımız birçok parametre bulunmaktadır. Sezaryen sonrası kilo veren danışanlarımız yoğun olarak mevcuttur. Siz de doğum sonrası kilo vermek veya sağlıklı bir emzirme süreci geçirmek istiyorsanız randevu alarak bize ulaşabilirsiniz.

 • Sabah aç karnına hangi meyveler yenir?

Güne tatlı besinlerle başlamak isteyen danışanlarımız ile yulaflı ve meyveli kahvaltı seçenekleri sunabilmekteyiz. Bu tarifler genellikle yoğurt, süt gibi protein içeren besinlerle birlikte olmaktadır. Kan şekeriniz bu şekilde daha dengeli olacaktır. Sabah aç karnına hangi meyveler yenir şeklinde bir kısıtlamamız yoktur.  Genel olarak elma, muz gibi daha tatlı meyveler asitli meyvelere göre midenizi aç karnına daha az rahatsız eder. Bu nedenle daha az asitli meyveleri sabah aç karnına tercih edebilirsiniz.

 • Reformer pilates yapanların yorumları nelerdir?

Reformer pilates yapanların yorumlarını ise danışanlarımızdan takip ettiğimiz ölçüde olumlu olarak görmekteyiz. Reformer pilates ile sıkılaşma, yağ kaybının artması, esnekliğin artması gibi güzel sonuçlar almaktayız.

 • Lahmacun kalorisi nedir?

1 adet kıymalı lahmacun kalori olarak 170-180 kalori arasındadır. Kaşarlı kıymalı lahmacun kalorisi ise 260-270 kalori arasında değişmektedir.

 • Kalçadan kilo almak için ne yemeliyim?

Kalçadan kilo almak için besinler tek başına etkili olmazlar. Kilo alma diyetlerine ek olarak kalça egzersizleri kalçadan kilo alma için daha etkili ilerlemenizi sağlayacaktır.

 • Krem peynir diyette yenir mi?

Krem peynir yağ oranı yüksek bir peynirdir. Genellikle zayıflama diyetinde krem peynir yenir mi sorusuyla karşılaşmaktayız. Krem peynir yerine daha az yağlı peynirler zayıflama diyetinde tercih edilmelidir. Krem peynir tüketilecekse miktarı kontrollü olmalıdır, 1 tatlı kaşığı geçilmemelidir.

 • Kuru baklava kalorisi nedir?

Kuru baklava kalori olarak 120 kaloridir. Kuru baklava kalori olarak normal baklavadan daha düşüktür.  Normal baklava ise 200 kalori civarıdır.

 • Kıymalı yeşil mercimek yemeği kalorisi nedir?

Kıymalı yeşil mercimek yemeği kalorisi ve diğer kıymalı bakliyat veya sebze yemeği kalorileri merak edilen bilgilerdendir. Aşağıdaki miktarları kullandığınızda 4 kişilik yemek elde edersiniz. 1 kişilik kıymalı yeşil mercimek yemeği kalorisi 299 kalori olacaktır.

Bunları da Okumalısınız :  Keten Tohumunun Ve Keten Tohumu Yağının Faydaları

1 su bardağı yeşil mercimek

250 gram dana kıyma

1 adet kuru soğan

1 yemek kaşığı yağ

Tuz ve baharatlarYorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.