İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Detoks Çayları


Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte hareketsizlik de artıyor. Bir de bu dönemde su tüketimi azalınca ödem kaçınılmaz oluyor. En iyi ödem atıcı çözüm su tüketimi. Su yerine tüketilen bol çay ve kahve tüketimi ise tam tersi ödemi arttırıyor. Ödem azaltmak için bol su içmeli ve ödemi atmaya destek olması için ananas, zencefil, yeşil çay, kiraz sapı, tarçın, maydanoz, limon gibi besinleri tüketebilir, ödem atıcı çayları deneyebilirsiniz.

Bugün harika iki tane bitki çayı tarifimiz var, hem içinizi ısıtacak hem de ödem atmanıza destek olacak bu tarifleri denerken bol su içmeyi ve günlük hareketi arttırmayı unutmayın

 

  • Tarçınlı Ödem Atıcı Çay Tarifi

Yapımı kolay, her evde bulunabilecek malzemelerle sağlıklı bir ödem atıcı çay hazırlayabilirsiniz.

Tarçın; virüs, bakteri ve mantarlara karşı koruyucu olabilen maddeler içermektedir. Antioksidan bileşikler sayesinde kan şekerini ve tansiyonu dengeleyici etkileri de mevcuttur. Tarçın alırken görüntüsünün iç içe geçmiş ince dokuda olmasına dikkat etmelisiniz. Kumarin içeriği en düşük tarçın Seylan tarçınıdır ve en güvenilir tarçın türüdür diyebiliriz.

Malzemeler:

1 adet kabuk tarçın

1 adet poşet yeşil çay

3 parça kurutulmuş ananas

3 adet tane karanfil

500 ml suyu kaynatın. İçine tüm malzemelerinizi ekleyin ve 5 dakika ağzı kapalı demleyin. Süzüp için.

Yeşil çay, yağ yakımına destek olabilen bir bitki çayıdır. Yüksek antioksidanları sayesinde sağlığa olumlu etkileri bulunmaktadır. Reflü, tansiyon veya farklı bir özel durumda kontrollü tüketilmelidir. Gebelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Tane karanfil, antibakteriyel ve karaciğer sağlığı üzerine koruyucu etkileri olan bir bitkidir.  Mide ağrılarını azaltabilir, tansiyonu dengeleyebilir ve ödem atıcıdır.

Ananas, özellikle içerdiği bromelain enzimi sayesinde ödem atıcı bir besindir. Bağırsakları çalıştırır, inflamasyonu azaltmaya yardımcıdır. Diyetlerde sıkça yer verilen ananas çaylarda da kullanılabilir.

Bunları da Okumalısınız :  Ödem Atıcı Çay Tarifi

 

  • Zencefilli Ödem Atıcı Çay

Zencefil, kış dönemlerinin vazgeçilmezidir. Safra salgısını arttırarak yağların sindirimine destek olur. Kan şekerinin, yüksek kolesterolün dengelenmesine yardımcıdır. Mide bulantısını azaltır. Günlük tüketim miktarına ise dikkat edilmelidir. Zencefilin günlük tüketim miktarı 2 gramı geçmemelidir.

Sıcacık, keyifli ve ödem atıcı çayımız ise şöyle:

Malzemeler:

5-6 dal maydanoz

1 nohut kadar kök zencefil

Çeyrek limon

2 adet tane karanfil

500 ml kaynar su

Şişe veya demliğinize maydanoz, limon dilimi, karanfil ve kabuğunu soyduğunuz zencefili ekleyin. Üzerine suyu ekleyip ağzı kapalı 8-10 dakika demleyin. Süzerek afiyetle tüketin.

Limon, antioksidan ve C vitamininden zengin bir meyvedir. Ayrıca ödem atmaya destek olmaktadır. Tansiyon düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Ödem atma çayında kullandığınız limonu, düşük tansiyonu olanlar dikkat ederek tüketmeliler, tansiyonları fazla düşüyorsa tarifimizi limonsuz deneyebilirler.

Maydanoz ise yüksek antioksidan etkilidir ve oldukça güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu sayede ödem atıcı etkisi de bulunmaktadır. Hem zencefil ve karanfille bağışıklığınıza destek olabilirsiniz hem de bitki çayı tariflerimizle ödemlerinizi atabilirsiniz.

Haftada 2-3 gün, günde 1 bardak olarak ödem atıcı detoks çayından faydalanabilirsiniz.

Tarifimiz gebe ve emziren anneler için uygun değildir. Kronik bir hastalığınız, özel bir durumunuz varsa diyetisyeninize ve doktorunuza danışarak ödem atıcı çayları kullanabilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.