İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme


Obezite, çocukluk ve ergenlik çağında da ortaya çıkabilen bir durumdur. Obez çocuklarda obezitenin altında yatan sebebi bularak diyetisyen desteği ile sağlıklı bir yaklaşım izlemek önemlidir.

Obezite dışında çocukluk çağında görülebilen tip-1 diyabet, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol gibi daha çok genetik alt yapının olabileceği hastalıkların beslenme tedavisinde de diyetisyen desteği şarttır. Ayrıca kistik fibrozis, PKU, malnütrisyon, metabolizma bozuklukları ve böbrek hastalıkları gibi bazı durumlarda da doktor-diyetisyen multidisipliner yaklaşımı olmalıdır.

Ergenlik döneminde ise görülebilen beslenme problemlerin bir kısmı psikolojik olabilmektedir. Bulimia nervoza, anoreksiya nervoza bunlara örnektir. Yine doktor-psikolog-diyetisyen multidisipliner bakış açısı ile bu süreçte ilerlemek gerekir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde oluşan ve devam eden fazla kilolar, yetersiz ve tek tip beslenme modelleri, psikolojik olarak meydana gelen beslenme bozuklukları yetişkinlik döneminde sağlık açısından tehdit oluşturabilmektedir.

Siz de çocukluk ve ergenlik çağında beslenme programları ve beslenme eğitimleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.