Site icon Diyetisyen Gözde Ağca Kanpara

Çilekli Diyet Tarifler

Çilek mevsimi gelince, çilekten yapılan fit tarifler de sofralarda yer almaya başlıyor. Çilekli fit tarifler diyetisyen programlarında da sıklıkla karşınıza çıkabilir. 1 adet çilek sadece 6 kaloridir. Çilek düşük kalorili, bol sulu ve lezzetli bir meyvedir. Aynı zamanda C vitamini ve liften de zengin olduğu için diyette sıklıkla kullanılan meyvelerdendir. Siz de mevsimindeyken taze meyve olarak çilek tüketebilir veya çilekli fit tariflerimizi deneyebilirsiniz.

ÇİKOLATALI ÇİLEK TARİFİ

Siz de çikolata ve çilek uyumunu seviyorsanız hem sunum olarak hem de lezzet olarak olarak favorilerinizden olacak çikolatalı çilek molası tarifimizi denemelisiniz. Ara öğün tarifleri arayanlar için de pratik bir alternatif oluyor.

Malzemeler:

10 adet çilek

10 küçük kare bitter çikolata

Süslemek için çiğ fındık

Yapılışı :

Öncelikle bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Çilekleri önce çikolataya sonra kırdığınız fındıklara batırın. Düz bir zeminde yağlı kağıt üzerine koyun. Buzdolabında soğumasını bekleyin.  Afiyetle yiyin.  Ara öğün olarak 1-2 adedini bitki çayı veya kahvenizle tüketebilirsiniz.

ÇİLEKLİ SEMİZOTU SALATASI TARİFİ

Diyet yaparken ara öğün olarak salata da tüketebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha önce çilekli semizotu salatası denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Malzemeler:

1 küçük demet semizotu

5 adet çilek

2-3 adet ceviz içi

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Çeyrek limon suyu

Yapılışı:

Semizotunu güzelce yıkayıp doğrayın. Çilekleri ikiye veya dörde bölüp semizotunun üzerine ekleyin. Cevizleri kırıp salataya ekleyin. Limon  ve zeytinyağı ile tatlandırın. Çilekli semizotu salatanız servise hazır.

İster ara öğüne ister ana yemeklerin yanına bu salatayı hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Çileğin faydaları ise şu şekilde:

Sizler de mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmeyi unutmayın.

Exit mobile version