İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Cennet Hurmalı Puding

cennet hurması tarif

Size harika ve pratik bir tarif olan kış döneminin vazgeçilmez meyvelerinden cennet hurmasından puding hazırladık. Kakaolu puding tadında ve sağlıklı bir tarif arayanlar için fit puding tarifimiz çok tercih ediliyor, mutlaka denemelisiniz.

Cennet Hurmalı Puding

Malzemeler

2 adet küçük cennet hurması

1 yemek kaşığı kakao

2 adet tam ceviz

Yapılışı

Öncelikle cennet hurmalarının çekirdeklerini çıkarın. Cennet hurmasını blenderdan geçirerek yumuşak bir kıvam elde edin. Blenderınız yoksa kabuklarını soyduktan sonra çatalla da ezebilirsiniz.  Daha sonra cennet hurmasını bir kaba alarak içerisine kakao ekleyin. Bir kaseye veya küçük kavanoza kakaolu cennet hurmasını ekleyin. Cevizleri kırıp kavanozun en üstüne ekleyerek süsleyin.

Cennet hurmalarınızın büyüklüğüne göre 1 veya 2 porsiyon olarak tüketebilirsiniz. Cennet hurmanız büyük ise 1 adet kullanmanız yeterli olacaktır.

Sonbahar ve kış meyvesi olan cennet hurması / trabzon hurması tatlı, sevilen turuncu renkli bir meyvedir.

Cennet hurması vitamin, mineraller ve antioksidanlarca da zengindir. Örneğin C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini destekler.

Trabzon hurması, çözünür lifler içermektedir.  Bu çözünür lifler bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığa karşı yardımcı olurlar.

Cennet hurması içeriğindeki lifler yüksek kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır. Ayrıca içerisindeki mineraller sayesinde de kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Faydalarını kısaca özetlediğimiz cennet hurmasını sofralarınızdan eksik etmeyin.

Özellikle tatlı isteklerinizde cennet hurması ve kakao ile sağlıklı, faydalı bir kakaolu puding hazırlamak oldukça iyi bir alternatif. Hem böylece kakaonun faydalarından da yararlanmış olacaksınız.

Kakao, hem tarife lezzet katan hem de çok sevilen bir bitki tozudur.

Sindirimi destekleyen bir besindir kakao. Ayrıca içerisindeki flavanoidler sayesinde insülin duyarlılığını artırır ve diyabete karşı koruma sağlar. Bu flavanoidler sayesinde kakao kan basıncını da düşürerek kan pıhtılarını da önlemeye yardımcı olur.

Bunları da Okumalısınız :  Salata Ve Meze Tarifleri

Önemli bir mineral olan potasyum içerir. Potasyum içeriği sayesinde kakao, kalp sağlığını da destekler.

Sağlıklı fit tarifler yaparken amacımız her zaman sağlıklı besinleri sevdirmek, lezzetlendirmek ve diyete uygun hale getirmektir. Tarifimizde yer alan cennet hurması, kakao ve ceviz sağlık yararları olan ve günlük hayatta beslenmenize ekleyebileceğiniz besinlerdir. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa (örneğin potasyumdan kısıtlı beslenmek gibi bir sağlık sorunu) fit cennet hurmalı puding tarifimizi keyifle tüketebilirsiniz.

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.