İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Bölgesel Zayıflama Önerileri


Aktif olmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek genel sağlığı korumak için önemlidir. Kilo verirken sık sık duyduğumuz sorular ise göbek bölgesinden nasıl kilo veririm gibi bölgesel zayıflama veya bölgesel kilo alma konuları olmaktadır. Özellikle göbek, kalça ve kollar yağ depolama eğilimi yüksek bölgelerdir.

Göbek küçültme diyeti, karın inceltme hareketleri, yüz bölgesinden kilo alma, kalça küçültme diyeti, basen küçültme egzersizleri gibi belli bölgelere yönelik bölgesel incelmek için nasıl ilerlemeniz gerektiğini detaylıca açıklayacağız.

Öncelikle belli bir bölgede yağlanmanız varsa ve kalça incelten diyet, göğüs incelten diyet gibi bir arayıştaysanız bu tek başına pek mümkün değildir. Tek başına diyet veya tek başına egzersiz bölgesel zayıflama veya bölgesel kilo alma konusunda size destek olmayabilir. Egzersiz ve diyet bir arada ise daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile ilerlediğiniz diyet listeniz size özel hazırlandığında yağ yakımını destekleyecektir ve bu süreçte ek olarak aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz

 • Öncelikle yapmaktan keyif alacağınız bir aktivite bulun

Yağ yakımı için size özel diyetinize seveceğiniz bir fiziksel aktivite ekleyin. Örneğin bisiklete binme, yürüyüş yapma, hafif tempo koşu, yüzme, yoga ve pilates gibi bir egzersizleri seçebilirsiniz.

Egzersiz konusunda kesin kanıtlar olmasa da belirli bir bölgeden kilo kaybı için o bölgeyi çalıştıran egzersizler önerilmektedir. Örneğin bacak bölgesi egzersizi veya karın bölgesi egzersizi için bisiklete binmeyi deneyebilirsiniz. Kol küçültme egzersizi için kollarınızı çalıştıracak hareketleri uzman desteğiyle yapabilirsiniz.

Karın bölgesi inceltici egzersiz ile ilgili yapılan çalışmalarda ayrıca yürüyüş, koşu, yüzme gibi aerobik egzersizler etkili bulunmuştur.

Ağırlık çalışması ve kardiyovasküler egzersizler genel olarak vücut yağını azaltacaktır.

 • Yeterli ve dengeli beslenin

Egzersiz öncesi ve sonrasında doğru öğünleri planlamak, yağ yakımını destekleyecek ve sıkılaşmanıza yardımcı olacaktır. Tam tahıllı karbonhidratlar tüketmek, proteini eksik tüketmemek, lifli besin tercihi yapmak başlangıç için idealdir.

Bunları da Okumalısınız :  Aralıklı Oruç Diyeti

Kas iyileşmesine yardımcı olmak için doğru karbonhidrat ve protein kaynaklarını tüketmek çok önemlidir.  Egzersiz sonrası protein ve karbonhidratın iyi yapıldığı kombinasyonlar, kas yakıt depolarını yenilemeye yardımcı olur ve kas onarımına destek olur.

Omega 3’ten zengin balık tüketimi, probiyotik besinler olan yoğurt ve kefir, yağ yakımına destek doğal elma sirkesi gibi besinleri beslenmenize dahil edin. Eksik kalan durumlarda omega-3 takviyesi ve probiyotik takviyesi almayı doktor ve takibinizi yapan diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz.

Özel hedeflerinizde diyetisyen desteği almayı ihmal etmeyin.

 • Rafine şekerli gıdalardan ve şekerli içeceklerden uzak durun

Özellikle simit bölgesi küçültme diyeti veya bel bölgesi inceltme diyeti arayışında olanlar için şeker tüketimini kısıtlamak önemlidir. Birçok araştırmanın sonucuna göre rafine şeker, glikoz şurubu, fruktoz şurubu gibi eklenti şekerlerden zengin beslenmek karın ve karaciğer çevresindeki yağlanmayı arttırmaktadır. Ayrıca insülin direnci gibi birçok metabolik soruna yol açabilir.

Rafine şeker miktarını en aza indirmeyi deneyin ve şekerli içecekleri tamamen beslenmenizden çıkarın. 1 bardak şekerli içecekte ortalama 10-15 küp şeker bulunmaktadır. Buna şekerle tatlandırılmış tüm içecekler, şekerli gazlı içecekler, meyve suları ve bazı yüksek şekerli spor içecekleri dahildir.

Şeker dediğimizde bol lifli, sağlık faydaları yüksek olan meyve ve sebzelerin dahil olmadığını özellikle vurgulayalım. Porsiyonu abartmadan meyve tüketimi tabii ki gereklidir.

 • Beslenmenize protein eklemeyi unutmayın

Proteinler kilo vermede etkili ve tokluk sağlayan besin ögeleridir.  İdeal protein tüketimi özellikle karın bölgesini inceltici etki sağlar.

İhtiyacınıza uygun protein alımı metabolizma hızınızı arttırabilmektedir. Proteinler uzun vadede verilen kilonun korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Özellikle yumurta, balık, baklagiller, fındık, et ve süt ürünleri gibi yüksek proteinli gıdaların alımını artırmayı deneyin. Bunlar bölgesel incelmeler için en iyi protein kaynaklarıdır.

 • Rafine karbonhidratlardan uzak durun
Bunları da Okumalısınız :  Ödem Nasıl Atılır?

Şekerli besinler, beyaz unlu besinler gibi rafine karbonhidratları aşırı tüketmek bölgesel zayıflamayı zorlaştıracaktır.

Bu karbonhidrat grubundan düşük beslenmek ayrıca ödemi de azaltacaktır.  Özellikle kalın kol ve bacak yapısına sahipseniz ödemi azaltmak kol ve bacak inceltici egzersizlerle beraber etkili olacaktır.

 • Lifli besin tüketiminizi arttırın

Tam tahıllar, yulaf ezmesi, sebze ve meyve gibi besinler liften zengindir. Beyaz unlu besinler ve şekerli gıdalar yerine bunları tercih etmeniz özellikle karın bölgesi inceltici diyete destek sağlayacaktır.

Karın bölgesi inceltici diyete ihtiyacı olan kişilerde yapılan bir çalışmada günde ekstra 14 gram lif eklenmesinin, günlük kalori alımında %10’luk bir azalma sağladığı ve 4 ay boyunca yaklaşık 2 kilo daha fazla kayıp elde edildiği gösterilmiştir. Bu lifler özellikle karın yağını azaltmada etkili bulunmuşlardır.

 1. Trans yağdan ve trans yağ içeren gıdalardan kaçının

Genellikle margarinlerde veya bazı sürülebilir ürünlerde bulunan trans yağlar gıda endüstrisinde sık kullanılmaktadır.  Yapılan çalışmalarda bu yağların iltihabi durumları arttırdığını, kalp hastalığı, insülin direnci gibi durumlara neden olabildiği gösterilmiştir. Ayrıca yüksek trans yağ içeren beslenmelerde karın bölgesi kalınlaştırıcı yağları arttırdığı gösterilmiştir.

Göbek bölgesi inceltici diyet için ve sağlığınızı korumak için paketli gıdalarda içindekiler etiketlerini dikkatlice okuyun ve trans yağ içeren ürünlerden uzak durun.

 • Alkol tüketimini sınırlayın

Özellikle karın, bel ve tüm göbek çevresindeki yağlanmalardan sorumlu olabilecek alkolün tüketimi sınırlandırılmalıdır. Gözlemsel çalışmalarda aşırı alkol tüketiminin bölgesel yağlanmaları arttırdığı sonucuna varılmıştır.

Bel ve simit bölgesi küçülten diyet planınızda alkol tüketimini sınırlamalısınız.

 • Stres seviyenizi azaltın

Stres beraberinde kortizol hormonu salgılanmaktadır. Kortizol hormonu fazla salgılandığında yağlanmaya neden olabilir. Kortizol hormonu özellikle iştahı açarak bel bölgesi kalınlaştırıcı etki yapabilmektedir. Bu nedenle stres yönetimi diyet sırasında önemlidir.

Bunları da Okumalısınız :  Popüler Diyetler

Göbek bölgesini azaltıcı egzersizler için dolaylı olarak yoga veya meditasyon yapmak da katkı sağlayabilmektedir. Stresi azaltan yoga ve meditasyon kortizol hormonunun dengelenmesine yardımcı olur.

 • Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku, kilo kontrolü de dahil olmak üzere sağlığınız için önemlidir. Yapılan araştırmalar, yeterince uyumayan kişilerin daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu durumda özellikle göbek yağlanması daha fazla görülmektedir.

Yine aşırı yağlanma da uyku apnesi gibi uyku problemlerine neden olabilmektedir. Yani düzenli uyku yağlanmayı etkilediği gibi yağlanma da uyku düzenini etkilemektedir.

Gece 7-8 saatlik uyku genel sağlık için ve daha az bölgesel yağlanma ile ideal olmaktadır.

 • Kan değerlerinizin iyi olduğundan emin olun

Sürekli belli bir bölgede ödem, yağlanma veya kilo alma probleminiz varsa öncelikle doktor desteği almayı ihmal etmeyin. İnsülin direnci, böbrek hastalıkları, hipertansiyon gibi durumlarda bölgesel olarak kilo alma veya ödem oluşma ihtimali yüksektir.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.