İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Aralıklı Oruç İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

aralıklı oruç

Belli saatlerde aç kalma ve belli saatlerde yeme olarak tanımlayabileceğimiz aralıklı oruç diyeti ile ilgili detaylar blogumuzda önceki yazımızda mevcut. Özellikle kilo kaybı için uygulanan aralıklı oruç diyetinde henüz kanıtlanmış bir durum olmadığını hatırlatalım. Ayrıca kronik hastalığı olanlar, aşırı zayıf olanlar, yeme bozukluğu geçmişi olanlar, adet düzensizliği olanlar, gebeler ve emziren anneler aralıklı oruç uygulamamalıdır. Mutlaka bir diyetisyen ile aralıklı oruc diyeti kişiye özgü olarak düzenlenmelidir.

If diyeti veya aralıklı oruç diyeti hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını sizin için derledik:

1. Aralıklı Oruç Dönemi Sırasında Hangi Sıvıları İçebilirim?

Aralıklı oruç sürecinde oruç döneminde yemek yeme sınırlandırılır. Ancak su, sade kahve, çay (şekersiz, eklentisiz)  ve maden suyu gibi enerjisiz içecekler içilebilir.  Kahve, açlığı baskılayabileceği  için özellikle oruç dönemi sırasında faydalı olabilir. Tabii ki bu süreçte en önemlisi su tüketimidir. Mutlaka 2-3 Litre arasında su içilmelidir.

2. Aralıklı Oruç Diyeti Yaparken Kahvaltıyı Atlamak Sağlıksız mı?

Gün içinde sağlıklı besinler seçip ilerlerseniz dengeli beslenebilirsiniz.  Yeme dönemine kahvaltı ile başlayıp ilerlemeniz de mümkündür. Kahvaltıyı atlamak yerine, kan şekeri ve tansiyon gibi bir sorununuz yoksa geç bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.

3. Aralıklı Oruç Sürecinde Takviyeler Alabilir miyim?

Aralıklı oruç yaparken takviye almanız zorunlu değildir. Ancak herhangi bir eksikliğiniz varsa ve takviye almanız gerekiyorsa aralıklı oruca devam etmenizde sorun olmaz. Doktor kontrolü ile kullanmanız gereken vitamin-mineraller varsa ihmal etmemeli, mutlaka kullanmalısınız.

4. Aralıklı Oruç Diyetinde Egzersiz Yapabilir miyim?

Açlık veya yeme dönemi fark etmeksizin egzersiz yapabilirsiniz. Aşırı yorgun ve aç hissetmiyorsanız orta tempolu egzersizler özellikle yürüyüş ve hafif kas antrenmanları aralıklı oruçta en sık tercih edilen egzersiz türüdür.

Bunları da Okumalısınız :  Kilo Alma Programı

5. Aralıklı Oruç Kas Kaybına Neden Olur mu?

Kilo kaybı sürecinde kas kaybı yaşanabilmektedir. Amaç ise az kas kaybı sağlanmasıdır. Bu nedenle ağırlık kaldırmak gibi egzersizleri yapmak ideal olabilir. Ayrıca aldığınız enerjinin çok düşük olmamasına, doğru miktarda ve kaynaklardan  karbonhidrat, yağ ve protein almak önemlidir. Bir çalışmada, aralıklı oruç diyetinin normal kalori kısıtlamasından daha az kas kaybına neden olabileceği gösterilmiştir.

6. Aralıklı Oruç Diyeti Metabolizmamı Yavaşlatır mı?

Uzun süreli çok düşük enerji ile beslenmek metabolizma hızını olumsuz etkileyebilir. Hatta araştırmalar, kısa süreli oruç tutmanın aslında metabolizmayı hızlandırabileceğini gösteriyor. Ancak 3 gün ve üzerinde tutulan oruçlar metabolizmayı baskılayabilir. Bu nedenle aralıklı oruç diyeti yapma süresi yine bir uzman ile belirlenmelidir.

7. Çocuklar Aralıklı Oruç Yapabilir mı?

Çocuklar, büyüme ve gelişme çağında olduğu için almaları gereken enerjiyi ve besin ögelerini kısıtlamak, oruç tutturmak doğru değildir. Çocuğunuzun kilo vermesini istiyorsanız mutlaka diyetisyen desteği ile dengeli ve büyümeyi destekleyici bir program ile ilerlemelisiniz.

Özetle;

Akşam yemeği yediyseniz, geç uyuduysanız ve ertesi gün öğle yemeğine kadar yemek yemediyseniz, muhtemelen 16 saatten fazla oruç tuttunuz demektir. Farkında olmadan siz de aralıklı oruç diyetini birçok kez denemiş olabilirsiniz.

Hatta bazı bireyler iç güdüsel olarak devamlı bu şekilde beslenirler. Sabahları genellikle aç hissetmeyip daha geç bir saatte yemek yiyip daha erken yemek yemeyi gün içinde kapatırlar.

Birçok kişi ye göre 16/8 yöntemi aralıklı oruç tutmanın en basit ve en sürdürülebilir yoludur, önce bu uygulamayı denemek isteyebilirsiniz. Bu yöntemin detayları için diğer blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aralıklı oruç, sağlığınızı iyileştirebilecek birçok yaşam tarzı stratejisinden sadece biridir. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, yeterli su tüketimi ve uykunuza özen göstermek dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerdir.

Bunları da Okumalısınız :  Yulaflı Kahvaltı Tarifleri

Kısacası, beslenme söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Sizin için en iyi diyet, uzun vadede uygulayabileceğinizdir. Aralıklı oruç bazı insanlar için harikayken, bazıları için uygulanamaz olabilir. Herhangi bir engeliniz yoksa 1-2 günlük aralıklı orucu deneyerek kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Daha uzun süreli size uygun bir beslenme tarzı olup olmadığını doktorunuz ve diyetisyeniniz ile karar vermelisiniz.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.