İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

Akdeniz Diyeti Faydaları

Sağlık yararları sebebiyle dünyaca büyük beğeni toplayan bir diyetten bahsedecek olursak bu mutlaka Akdeniz diyeti olacaktır. Yapılan araştırmalara göre kilo verme, kalp ve beyin sağlığı, kanseri önleme, diyabeti önleme ve diyabet kontrolü gibi birçok sağlık yararları görülmektedir. Akdeniz diyeti nedir diye soracak olursak sebze, meyve, kuruyemiş, baklagiller, yağlı tohumlar ve balıkları tüketmeyi teşvik eden, bol zeytinyağı kullanımı, ideal miktarda süt ürünleri ve düşük miktarda kırmızı et tüketimini tavsiye eden bir beslenme modeli görürüz. Bu diyet şeker oranı yüksek, işlenmiş gıdalardan, rafine karbonhidratlardan ve sağlıksız yağlardan kaçınır. Bugün blog yazımızda Akdeniz diyetinin sağlık açısından etkilerini yazacağız.

  • Akdeniz Diyeti Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Yapılan birçok çalışma, Akdeniz diyeti listesi uygulamanın ideal kiloda olmak için iyi olduğunu gösteriyor. Akdeniz diyetinin önemli parçaları olan balık, ceviz, fındık gibi besinler kalp ve damar sağlığını korumaya destek besinlerdendir.  Yapılan çalışmalarda kalp ve damar hastalığı olan kişilerde Akdeniz diyeti listesi ile kalp krizi riski %30 civarında azaldığı görülmüştür. Düşük yağlı bir diyete göre zeytinyağı ile desteklenen Akdeniz diyeti uygulamak kalp sağlığını korumada daha etkili olabilir.  Hasta olmayan kişilerde de kalp sağlığını korumak için Akdeniz diyeti listesi tavsiye edilebilir. Özellikle ailede kalp hastalığı öyküsü olan kişiler bu diyetle kalp ve damar sağlığını koruyabilirler.

  • Akdeniz Diyeti Bilişsel Gerilemeyi ve Alzheimer Hastalığını Önleyebilir

Kalp dostu bir diyet olan Akdeniz diyeti yapanlarda yaşla birlikte hafıza ve düşünme becerilerindeki düşüşle de mücadele edebilir. Genel olarak konuşursak, doymuş yağ oranı düşük, sebze ve meyve oranı yüksek, kalp dostu bir diyet besin sağlığı için en iyisi olmaktadır. Böyle bir beslenme modeli damar sağlığını koruyucu ve anti inflamatuar etkili görülür. Akdeniz diyetinin bilişsel işlev üzerindeki etkisine inceleyen bir çalışmada Akdeniz diyetine daha fazla bağlı kalmanın bilişi iyileştirdiği ve gerilemeyi yavaşlattığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Alzheimer hastalığına dönüşümü de azaltmakla ilişkili olduğu görülmüştür.

  • Akdeniz Diyeti Kilo Kaybına ve Korumaya Yardımcı Olabilir

Genellikle taze gıdalara odaklanması nedeniyle Akdeniz diyeti yapanlar, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kilo verebilirler. Çok hızlı kilo kaybına yol açması beklenmese de diyet kategorilerinde Akdeniz diyeti 1 numara görülür. Bir araştırmaya göre, bunun sebebi, Akdeniz diyeti listesi kilo verme çabalarına karşı işe yarayabilecek balık, zeytinyağı ve kuru yemişleri teşvik etmesidir. Bir çalışmada Akdeniz diyetini uygulayan kadınlar için günde en fazla 1500 kalori tüketirken, erkeklerin kalori sayımı günde 1800 kalori ile sınırlandırılmıştır. Başka 2 gruba da az yağlı ve düşük karbonhidratlı diyetler uygulanmıştır. Ortalama kilo kaybı Akdeniz diyetinde 4,4 kilogram, düşük yağlı diyette 2,9 kilogram ve düşük karbonhidratlı diyette 4,7 kilogram olarak görülmüştür. Başka bir araştırmaya göre ise, Akdeniz diyeti uygulayanların kilo kaybını sürdürme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu buldu.

  • Akdeniz Diyeti Tip 2 Diyabeti Önleyebilir

Tip 2 diyabet hastalığının önlenmesi veya hasta kişide kan şekeri yönetimi için Akdeniz diyeti listesi uygulanabilir. 55 ile 80 yaş arası diyabeti olmayan bireyi 4 sene takip eden bir çalışamaya göre Akdeniz diyetini uygulayanlarda diyabet %52 daha az görüldü. Başka araştırmalara göre de, Akdeniz diyeti,  tip 2 diyabetli kişilerde diğer diyetlere göre kan şekeri kontrolünü daha fazla iyileştirmektedir. Bu bulguya göre Akdeniz diyeti yapanlarda tip 2 diyabet ile ilişkili sağlık komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Düşük karbonhidrat, yüksek protein veya düşük yağlı diyetle kıyaslandığında Akdeniz diyeti tip 2 diyabeti olan kişilere tavsiye edilmektedir.

  • Romatoid Artritli Kişiler Akdeniz Diyetinden Fayda Görebilir

Romatoid artrit, vücudun bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı, eklemlerin içinde ve çevresinde ağrı ve şişlik oluşturduğu otoimmün bir hastalıktır. Anti inflamatuar besinler, omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet olan Akdeniz diyetinin bu özellikleri Romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri ilaca ek tüketildiğinde Romatoid artrit semptomlarını hafifletmede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu yağ asitleri en çok yağlı balıklarda bulunur. Akdeniz diyeti tarifleri ile fırın veya ızgara balık tüketimi tavsiye edilebilir. Akdeniz diyeti gibi anti inflamatuar diyetler Romatoid artritle ilişkili ağrıyı diğer diyetlerden daha fazla azaltabilmektedir.

  • Akdeniz Diyetinde Bulunan Besinler Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Akdeniz diyeti zararları hiç olmayan bir diyet olarak tanımlanır. Gerçekten de, bir Akdeniz diyetine göre yemek planı belirli kanser türlerinin bile önlenmesine yardımcı olabilir. Yapılan analizlere göre Akdeniz diyetinin meme kanseri, kolorektal kanser, baş ve boyun kanserleri gibi kanser riskini azalttığını ve kanserden kurtulanlarda ölüm riskinin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Başka bir çalışma, sızma zeytinyağına odaklanan bir Akdeniz diyeti yapan kadınların, az yağlı bir diyet yapan kontrol grubundakilere göre yüzde 62 daha düşük meme kanseri riskine sahip olduğunu buldu. Bu sebeplerle Akdeniz diyeti listesi 7 günlük menüler şeklinde değil yaşam tarzı şeklinde tavsiye edilir.

  • Akdeniz Diyetindeki Bazı Yiyecekler Depresyonu İyileştirebilir

41 gözlemsel çalışmanın analizine göre, Akdeniz diyeti yeme tarzı olan kişilerde daha düşük depresyon ihtimali ile bağlantılı görülmüştür. İnflamasyona sebep olan ve depresyon gibi rahatsızlıkları tetikleyebilen işlenmiş etler, rafine şekerli yiyecekler, trans yağlar Akdeniz diyet listelerinde yer almazlar. Anti inflamatuar bir diyet olan Akdeniz diyeti bu sayede depresyon ihtimalini %33 oranında azaltabilmektedir. Genel beslenme biçimini Akdeniz beslenmesi ile değiştirmek fiziksel ve ruhsal sağlığa destek görülür.

Bunları da Okumalısınız :  Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Akdeniz Diyetini İzlerken Ölçülü Olmanın Önemi

Akdeniz tarzı beslenmenin sağlıklı olabileceğine dair kanıtlar açık ve çok fazla görülmektedir.  Akdeniz diyeti zararları olmadığı düşünülse de tüm faydalarından yararlanmak içim porsiyonlarınıza da dikkat etmelisiniz. Ayrıca sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak da bu diyetten faydalanmak için önemlidir. Günde 2-3 porsiyon taze meyve, 2-3 porsiyon sebze, haftada 1-2 gün kırmızı et, haftada 1-2 gün balık tüketimi, tam tahılları ihtiyacınız kadar tüketim Akdeniz diyeti listelerinin temelini oluşturabilir. Haftada 1-2 kadeh şarap tüketimi de Akdeniz kültürünün bir parçası olarak bu diyette yer alabilir. Kavrulmamış, tuzsuz kuruyemişler, keten tohumu gibi yağlı tohumlar da günlük tüketimde önerilir. Ayrıca Akdeniz diyeti tarifleri çoğunlukla zeytinyağı ile hazırlanır. Akdeniz diyeti kahvaltı menülerinde az yağlı peynirler, zeytin, bol çiğ sebze, tam tahıllı ekmek ve yumurta tercih edilebilir.

Tüm yazılarımız için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. 

 

 

Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.